W maju ruszy przetarg na odbiór przesyłanej energii z Ukrainy nową linią

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformował o ogłoszeniu przetargu na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów‑Chmielnicka. Przetarg dotyczy okresu 15-31 maja 2023 r. To pierwszy przetarg nowym połączeniem elektroenergetycznym, który łączy Polskę z ukraińskim atomem. W Chmielnickim mieści jedna z ukraińskich elektrowni jądrowych.

Publikacja: 02.05.2023 14:30

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa

Foto: RLuts, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Już 2 maja ruszył proces rejestracji uczestników przetargu, a termin składania wniosków mija 8 maja 2023 r. o godz. 16, zaś 10 maja w południe upływa ostateczny termin składania ofert, a wyniki przetargu mają być opublikowane do godz. 16 tego samego dnia.

Zgodnie z opublikowanymi przez PSE zasadami udostępniania i przetargów miesięcznych zdolności przesyłowych linii 400 kV relacji Rzeszów-Chmielnicka będącej połączeniem międzysystemowym PSE i Ukrenergo, przetargi będą organizowane jednostronnie przez PSE w 2023 r. Udostępnianie będzie następowało w drodze przetargów miesięcznych do czasu wdrożenia przez operatorów dobowych przetargów skoordynowanych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Elektroenergetyka
Październikowa zadyszka wiatru i renesans węgla brunatnego
Elektroenergetyka
Kolejny alarmujący raport. Rosną wątpliwości o stan bezpieczeństwa energetycznego
Elektroenergetyka
Bez pilnych działań polskiej gospodarce grożą braki prądu
Elektroenergetyka
Chiny uchwaliły rewolucyjne prawo energetyczne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Elektroenergetyka
PSE przestrzega: braki rezerwy mocy w energetyce mogą się powtarzać