Już 2 maja ruszył proces rejestracji uczestników przetargu, a termin składania wniosków mija 8 maja 2023 r. o godz. 16, zaś 10 maja w południe upływa ostateczny termin składania ofert, a wyniki przetargu mają być opublikowane do godz. 16 tego samego dnia.

Zgodnie z opublikowanymi przez PSE zasadami udostępniania i przetargów miesięcznych zdolności przesyłowych linii 400 kV relacji Rzeszów-Chmielnicka będącej połączeniem międzysystemowym PSE i Ukrenergo, przetargi będą organizowane jednostronnie przez PSE w 2023 r. Udostępnianie będzie następowało w drodze przetargów miesięcznych do czasu wdrożenia przez operatorów dobowych przetargów skoordynowanych.

Czytaj więcej

Cena prądu w Europie spadła poniżej zera. Dopłacają za konsumpcję

Zbudowana w latach 80. poprzedniego wieku linia na napięciu 750 kV Rzeszów-Chmielnicka Elektrownia Jądrowa nie była używana od początku lat 90. r.  PSE we współpracy z Ukrenergo zdecydowało się przebudować ją na napięcie 400 kV i utworzyć połączenie synchroniczne z systemem ukraińskim. Prace po polskiej stronie zakończyły się na początku tego roku. 

Do wybuchu wojny Ukraina eksportowała energię elektryczną do Rumunii, Słowacji i na Węgry za pomocą tzw. Wyspy Bursztyńskiej, kilku elektrowni wyłączonych z ukraińskiego systemu i zsynchronizowanych z zachodnim. Do Polski z Ukrainy energia płynie za pomocą wyłączonej z ukraińskiego systemu linii 220 kV o mocy rzędu 200 MW, łączącej elektrownię węglową w Dobrotworze z Zamościem.