Francji grożą przerwy w dostawie prądu

W ostatnich dniach temperatura we Francji spadła poniżej zera, zapowiada się trudny czas dla sieci energetycznej EDF i dystrybutora RTE. Rząd potwierdził możliwość wyłączania dostaw, a prezydent Emmanuel Macron zaapelował do rodaków, by nie wpadali w panikę.

Publikacja: 07.12.2022 13:59

Paryż

Paryż

Foto: Pixabay

Największy krajowy operator EDF zmniejszył w tym roku produkcję do najniższego poziomu od 30 lat, bo mimo posiadania 52 reaktorów musiał wyłączyć 36 z powodu korozji instalacji chłodzących, a część z nich przechodzi okresowe przeglądy techniczne. EDF zapewnia, że sytuacja poprawi się stopniowo w styczniu i lutym z chwilą przyłączenia do sieci kolejnych siłowni po zakończeniu w nich przeglądów.

Duża zależność od elektrowni jądrowych sprawiła, że Francja jest paradoksalnie bardziej wrażliwa na kryzys energetyczny w Europie będący konsekwencją rosyjskiej agresji na Ukrainę od innych krajów europejskich, bo jej mieszkańcy są mniej odporni na niższe temperatury — uważa Jean-Paul Harreman, dyrektor firmy doradczej EnAppSys.

Po niezwykle łagodnym listopadzie, gdy pobór mocy wyraźnie zmalał, przyszło nagle ochłodzenie, ujemne temperatury mają utrzymać się do połowy grudnia. — Jeszcze nie jest tak bardzo zimno, ale Francja już doszła do granicy możliwości importu elektryczności — stwierdził Harreman. Na razie brak energii z elektrowni jądrowych można pokryć importem i większą produkcją siłowni gazowych.

Czytaj więcej

Węgrzy pożegnali tańsze paliwa. Teraz zapłacą drożej niż w Polsce

Analityczka w Refinitiv, Nathalie Gerl zwróciła uwagę na prognozę spadku temperatur w przyszłym tygodniu, więc poniedziałek 12 grudnia będzie jeszcze trudniejszy do zniesienia. — Zapotrzebowanie na elektryczność dojdzie do 80 gigawatów wobec 73 GW 5 grudnia, a elektryczności z wiatru będzie mniej niż normalnie. Jeśli dostępność z elektrowni jądrowych wyniesie 37-38 GW, to luka w podaży będzie znacznie większa niż dziś — powiedziała Reuterowi.

Francuski rząd zaapelował o maksymalną oszczędność w korzystaniu z odbiorników elektrycznych, ale potwierdził 30 listopada na konferencji prasowej, że w zimie może dochodzić do okresowych przerw w dostawie prądu. Konkretnie w godzinach porannego szczytu w godzinach 8-13 i wieczornego od 18 do 20 godz. Mają nie trwać dłużej niż 2 godziny każdorazowo i w kolejnych regionach. Przerwy będą zapowiadane na 3 dni wcześniej przez operatora sieci RTE w aplikacji EcoWatt, także w radiu i telewizji, a w internecie (monecowatt.fr) dzień wcześniej o godz. 17.

Prąd powinien docierać bez przeszkód do szpitali, komisariatów policji, do niektórych firm i do wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronę narodową. Będą kursować pociągi podłączone do sieci wysokiego napięcia RTE. Zwykli obywatele będą mogli w nagłych przypadkach zwracać się o pomoc pod numer 112, bo łączność bezprzewodowa nie będzie zagwarantowana (stacje bazowe mogą działać tylko przez 20 minut na własnym zasilaniu).

Możliwość przerw w dostawach prądu wywołała. natychmiast różne problemy. Szkoły będą zamknięte, więc nie wiadomo, kto ma opiekować się małymi uczniami. Aptekarze podnieśli larum, bo mają w lodówkach szczepionki i lekarstwa wymagające stałej niskiej temperatury. Bankomaty mogą przestać funkcjonować. W miastach przestanie działać uliczna sygnalizacja. Każdego dnia pojawia się coś nowego.

Elektroenergetyka
Tajemnica taniejącego prądu: nad Bałtykiem cena w dół, choć popyt rośnie
Elektroenergetyka
Deus ex machina, czyli prąd z powietrza? Naukowcy przekonują, że to możliwe
Elektroenergetyka
Zalew zielonej energii nie stał się majówkowym bólem głowy
Elektroenergetyka
W maju ruszy przetarg na odbiór przesyłanej energii z Ukrainy nową linią
Elektroenergetyka
Niemcy wyłączyli elektrownie jądrowe. Będą zmuszeni importować prąd z Polski?