Spada zużycie prądu w Rosji. Przemysł ostro hamuje

Na wielu obszarach Rosji zaczęła się już zima, a popyt na prąd spada. Zużycie zmniejszyło się w ponad połowie rosyjskich regionów. Zakupy energii ograniczyły głównie koncerny metalurgiczne i chemiczne, a także wydobywające gaz. Choć to najbardziej energochłonna część roku, to eksperci prognozują spadek popytu na energię zimą do 2,5 proc. Takiej sytuacji nie było w Rosji nigdy.

Publikacja: 31.10.2022 12:38

Spada zużycie prądu w Rosji. Przemysł ostro hamuje

Foto: AFP

Popyt na energię elektryczną jest ważnym wskaźnikiem makroekonomicznym, który można wykorzystać do oceny stanu gospodarki kraju jako całości. Wbrew zapowiedziom kremlowskiego reżimu o rychłym wzroście gospodarczym do końca roku, sytuacja jest zgoła odmienna.

Od 1 do 29 października rzeczywiste zużycie energii elektrycznej w Zjednoczonym Systemie Energetycznym Rosji, według szacunków Kommiersanta, spadło o 0,77 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku i wyniosło 85,9 mld kWh.

Spadek popytu obserwuje się w pięciu połączonych ze sobą systemach energetycznych: w systemie energetycznym Centrum wskaźnik spadł o około 3 proc., w systemie energetycznym Południa o 2,7 proc., w środkowej Wołdze o 2 proc. w na północnym zachodzie - o 1,7 proc., a w systemie energetycznym Uralu - o 0,4 proc. W systemach energetycznych Wschodu i Syberii wskaźnik wzrósł o 2,9 proc.

Od początku października popyt na prąd zmniejsza się w 46 regionach kraju. Najbardziej zauważalny spadek popytu na prąd zaobserwowano w jednym z najuboższych regionów Rosji - Kałmucji (minus 22 proc., większość tamtejszych mężczyzn trafiła do wojska), w Sewastopolu (minus 10 proc.), w obwodach Kursk, Niżny Nowogród, Smoleńsk (około minus 9 proc.), a na Krymie jest to minus 8 proc.

Czytaj więcej

Rosjanie wywołali katastrofę ekologiczną w Zaporożu. Tysiące martwych ryb

Rosyjski przemysł ciężki pozbawiony rąk do pracy i obłożony sankcjami zmniejsza produkcję, ogranicza ilość dni pracy lub wysyła ludzi na przymusowe urlopy. Planowane wielkości zakupów energii elektrycznej wyraźnie spadły w regionach o rozwiniętym przemyśle metalurgicznym: w obwodzie lipeckim (tu działa koncern oligarchy Władimira Lisina) o 4,7 proc., a w obwodzie wołogdzkim o 8 proc., w obwodzie czelabińskim o 0,3 proc.. Popyt spada również w regionach z przedsiębiorstwami chemicznymi: w Tatarstanie spadek wyniósł 8 proc., w regionie Permu - 1,2 proc.

Źródła Kommiersanta potwierdzają, że przedsiębiorstwa metalurgiczne i chemiczne zmniejszają w październiku konsumpcję, podobnie jak gazownictwo.

Rada Producentów Energii” (CPE, zrzeszająca firmy wytwórcze Federacji Rosyjskiej) przewiduje, że spółki energetyczne spodziewają się zerowego wzrostu popytu w czwartym kwartale, a w najgorszym spadku o 2,5 proc. w ujęciu rocznym.

Rozmówcy Kommiersanta spodziewają się dalszego zmniejszenia przemysłowego zużycia mocy energetycznych (z wyłączeniem ludności) – liczba ta spada od czterech miesięcy z rzędu: na przykład w europejskiej części Federacji Rosyjskiej i na Uralu ( stanowiących 80 proc. zapotrzebowania na cały kraj), zużycie energii w przemyśle, zmniejszyło się w czerwcu o 4,2 proc. r/r, w lipcu o 6,2 proc., w sierpniu o 1,1 proc. i o 5,6 proc. we wrześniu (mobilizacja).

Elektroenergetyka
Dziura w systemie mrożenia cen energii i ciepła zasypana
Elektroenergetyka
Rekordowy import prądu na Ukrainę po rosyjskich atakach. Polska wśród dostawców
Elektroenergetyka
Jak poradzić sobie z deficytem mocy? „Importu nie unikniemy”
Elektroenergetyka
Rosja chce uniemożliwić Ukrainie eksport prądu do UE
Elektroenergetyka
Operator szykuje rewolucję, która pozwoli na przyjęcie energii z OZE i atomu