Polskie spółki nadal emitują dużo CO2

Polska nieznacznie zmniejszyła swój ślad węglowy głównie dzięki spadkowi produkcji w niektórych branżach.

Publikacja: 26.05.2023 03:00

Polskie spółki nadal emitują dużo CO2

Foto: Adobe Stock

W ubiegłym roku łączna wielkość krajowych emisji CO2, która objęta była systemem EU ETS, wyniosła blisko 184,9 mln ton – wynika z danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Tym samym spadła o 3,9 proc. w porównaniu z 2021 r. Największe zniżki zanotowano w: przemyśle pozostałym (spadek o 27 proc.) i drewnopochodnym (23,9 proc.), ciepłowniach zawodowych (17 proc.), hutnictwie żelaza i stali (16,8 proc.) oraz przemyśle chemicznym (15,3 proc.).

O tak dużych spadkach prawdopodobnie zdecydowały wprowadzane ograniczenia w produkcji, które z kolei wynikały z wyjątkowo wysokich cen surowców i energii. Mimo to niektóre branże zwiększyły negatywne oddziaływanie na klimat i środowisko. Chodzi m.in. o przemysł cementowy (wzrost o 5,3 proc.) i rafineryjny (4,2 proc.). Największy wzrost emisji CO2 odnotowali jednak operatorzy statków powietrznych, bo aż o 63,1 proc.

Czytaj więcej

Emisje metanu regulowane jedynie w niewielkim stopniu

Energetyka przoduje

Od lat najmocniej truje energetyka. W ubiegłym roku elektrownie zawodowe miały aż 56,7-proc. udział w ogólnej emisji CO2. W tej sytuacji nie dziwi, że spośród giełdowych firm w sposób najbardziej negatywny na środowisko i klimat oddziałuje grupa PGE. W 2022 r. jej ślad węglowy obejmujący emisje bezpośrednie (tzw. zakres 1) nadal był bardzo wysoki i wynosił ponad 70 mln ton ekwiwalentu CO2 (spadek o 0,8 proc.).

Z kolei grupa Enea wyemitowała do atmosfery ponad 23 mln ton CO2 (+3 proc.), co było konsekwencją wzrostu produkcji prądu. Przekonuje, że w kolejnych latach jej ślad węglowy będzie malał. W tym roku zamierza zainwestować w biznes wytwarzania energii 791,6 mln zł. Część projektów ma charakter prośrodowiskowy. – Enea zamierza przeprowadzić wiele projektów modernizacyjnych usprawniających funkcjonowanie bloków wytwórczych. Chce również kontynuować inwestycje w OZE, a także prowadzić inwestycje rozwojowe poprawiające wpływ grupy na środowisko – twierdzi Berenika Ratajczak, rzecznik Enei.

Nieznacznie, bo o 0,5 proc., wzrósł ślad węglowy w grupie Tauron. Koncern tłumaczy, że decydujący wpływ na to miał niewielki spadek produkcji z OZE z uwagi na mniej korzystne warunki pogodowe oraz ograniczoną dostępność i bardzo wysokie ceny gazu ziemnego. W konsekwencji zwyżkowała produkcja energii w źródłach konwencjonalnych. W ubiegłym roku grupa wydała ponad 450 mln zł na inwestycje zmierzające do ograniczenia emisji CO2. Ile zainwestuje w tym roku, nie podaje. – Na podstawie prognoz produkcyjnych szacujemy, że w 2023 r. całkowita emisja CO2 w grupie Tauron będzie niższa niż w roku ubiegłym przy założeniu takiej samej struktury własnościowej i wytwórczej jak obecnie – podaje Łukasz Ciuba, kierownik zespołu prasowego Tauronu.

Czytaj więcej

Ustawa o SUP weszła w życie. Znikną plastiki, wejdą nowe opłaty

Dużo projektów

W ubiegłym roku o 14 proc. emisję CO2 zwiększyła grupa Orlen. Spółka tłumaczy, że to konsekwencja jej integracji z Lotosem i PGNiG. Przekonuje, że gdyby nie brać pod uwagę zrealizowanych przejęć, ślad węglowy byłby podobny do tego w 2021 r. Ponadto na jego poziom wpływ miał wzrost gospodarczy zanotowany po pandemii koronawirusa i zwiększone wykorzystanie mocy wytwórczych w rafineriach. Koncern już realizuje wiele inicjatyw prośrodowiskowych. „Przykładami projektów zmierzających do ograniczenia emisji CO2 są rozpoczęte inwestycje w OZE (w tym budowa farmy wiatrowej na Bałtyku – Baltic Power), budowa CCGT Ostrołęka i CCGT Grudziądz czy budowa instalacji bioetanolu drugiej generacji w Jedliczu” – informuje zespół prasowy Orlenu.

Danych na temat ubiegłorocznego śladu węglowego nie podała jeszcze Grupa Azoty. Ma to uczynić w czerwcu. Spółka spodziewa się jego spadku ze względu na wprowadzane czasowe ograniczenia w produkcji. Dalszej zniżki, z tego samego powodu, oczekuje w tym roku. Podobną ilość gazów cieplarnianych co Azoty wytwarza grupa JSW. W jej przypadku największy wpływ na wielkość śladu węglowego ma jednak nie CO2, tylko metan, a tego firma zagospodarowuje coraz więcej.

Emisje bezpośrednie o ponad 2 proc. wzrosły w Ciechu. Grupa prowadzi jednak prace nad kilkunastoma rozwiązaniami, które mają zmniejszyć emisję CO2. Chodzi zwłaszcza o projekty poprawiające efektywność produkcji.

Danych na temat ubiegłorocznego śladu węglowego nie ma jeszcze KGHM. Chce je przedstawić w III kwartale. Jego strategia klimatyczna dotyczy tylko spółki matki. Ta do 2030 r. chce zredukować ślad węglowy o 30 proc. względem 2020 r.

Co2
Ceny uprawnień do emisji CO2 przebiły historyczną granicę 100 euro
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Co2
Budżet Polski mniej zarobi na uprawnieniach do emisji CO2
Co2
Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW: Mniej biurokracji, więcej pieniędzy w walce ze smogiem
Co2
Większa dotacja na docieplenie. Czyste Powietrze przyspiesza w ślad za KPO
Co2
„Czyste powietrze” czeka nowe rozdanie w walce ze smogiem
Co2
Rząd przemyślał 4 lata walki ze smogiem. "Czyste powietrze" w nowej odsłonie