Anna Moskwa: Trzeba uważnie czytać rachunki. Spółdzielnia może zawyżać prognozę

Zachęcamy, by bardzo uważnie czytać rachunki i patrzeć, czy czasem spółdzielnia i wspólnota nie reguluje sobie swojej płynności naszym rachunkiem – zaapelowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu ZET.

Publikacja: 18.01.2023 10:40

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Foto: PAP, Radek Pietruszka

We wtorek rząd przyjął nowy projekt mrożenia cen ciepła, który ustala maksymalny pułap podwyżek na poziomie 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r. Jeśli w danym systemie ciepłowniczym wzrost cen przekroczy ten pułap, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z Radiem ZET zaznaczyła jednak, że należy pilnować swoich rachunków i upewnić się, że wskazana kwota do zapłaty nie jest zawyżona.

Czytaj więcej

Rząd przyjął nowy projekt mrożenia cen ciepła

– O ile ciepłownia ma zatwierdzoną taryfę przez URE czy dopłatę ze strony gminy, potem rachunek wystawia spółdzielnia i wspólnota, gdzie robi prognozę zużycia plus dodatkowe opłaty. Zachęcamy, by bardzo uważnie czytać rachunki i patrzeć, co dostajemy ze wspólnot i spółdzielni, dlaczego jest taka prognoza, dlaczego mamy zwiększoną prognozę, a mamy łagodną zimę, czy czasem spółdzielnia i wspólnota nie reguluje sobie swojej płynności naszym rachunkiem – ostrzegła minister Anna Moskwa.

– Mam osobiście taki rachunek i takie rachunki dostajemy, gdzie prognozy są wyższe i trudno powiedzieć dlaczego – dodała i wskazała, że „każdy obywatel ma prawo dopytania o rachunek, a często nie mamy takiego nawyku”.

Minister klimatu i środowiska została zapytana również o to, dlaczego PGNiG utrzymuje ceny sprzed podwyżki, skoro gaz w Europie tanieje.

– PGNiG zwrócił się w ubiegłym tygodniu do ciepłowni, że zaprasza do negocjacji cenowych i weryfikacji umów, zaproponował 400 złotych stałej kwoty do ciepłowni – odpowiedziała Moskwa.

Ciepło
Rusza program, który ma zazielenić ciepłownictwo. Na początek 2 mld złotych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ciepło
W lipcu rząd przedstawi harmonogram wyłączeń bloków węglowych
Ciepło
Najnowocześniejszy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno zdał testy operatora
Ciepło
CEZ chce pozbyć się ciepłowni na Śląsku i w Małopolsce. Polski jednak nie opuści
Ciepło
Ciepłownie nie dostają rekompensat za mrożenie cen ciepła