Od stycznia wzrosną rachunki za prąd. Wraca stała „opłata mocowa”

Od początku przyszłego roku na rachunek gospodarstw domowych wróci opłata mocowa, która dla przeciętnego odbiorcy w gospodarstwie domowym wyniesie 11,44 zł netto miesięcznie. Będzie to wzrost rok do roku o 80 gr.

Publikacja: 30.09.2024 18:01

Od stycznia wzrosną rachunki za prąd. Wraca stała „opłata mocowa”

Foto: Shutterstock

Opłata mocowa ma na celu finansowanie bezpieczeństwa energetycznego. To forma pomocy publicznej dla producentów energii elektrycznej. Z końcem września br. prezes URE ustalił jej wysokość na 2025 r. W drugiej połowie bieżącego roku, decyzją ustawodawcy, opłata mocowa nie była pobierana od odbiorców. Natomiast od 1 stycznia 2025 r. większość odbiorców w gospodarstwach domowych zapłaci z tytułu opłaty mocowej średnio 11,44 zł netto miesięcznie.

Opłata mocowa to jedna z pozycji widocznych na rachunkach za energię elektryczną od 2021 r., w konsekwencji przyjętej w 2017 r. ustawy o rynku mocy, która wprowadziła mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania mocy do sieci. Głównym uzasadnieniem wprowadzenia tej opłaty była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ceny Energii
Samorządy i firmy bez mrożenia cen energii mogą sobie poradzić, ale są warunki
Ceny Energii
Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii
Ceny Energii
Rząd zajął się mrożeniem cen prądu. Wiemy, ile zapłacimy za energię w 2025 r.
Ceny Energii
Rekordowe wsparcie dla branży energochłonnej za zbyt wysokie ceny energii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ceny Energii
To już pewne. Ceny prądu nadal będą mrożone w 2025 r. Rząd odsłania karty