Reklama
Rozwiń

Ceny energii zmroziły polskie przedsiębiorstwa, a transformacja jest dla nich jeszcze nowością

Zdecydowana większość małego, średniego i dużego biznesu, spotkała się z wysoką falą podwyżek cen energii. Dotknęły one między styczniem 2022 r. a marcem 2023 r., nawet 86 proc. firm w Polsce – wynika z badania Schneider Electric i fundacji Digital Poland przygotowały raport „Elektryczność 4.0. Tańsza, czystsza i stabilniejsza energia dla przedsiębiorstw w Polsce”.

Publikacja: 15.06.2023 11:51

Ceny energii zmroziły polskie przedsiębiorstwa

Ceny energii zmroziły polskie przedsiębiorstwa

Foto: Bloomberg

Patrząc bardziej szczegółowo na wynik badań, możemy zauważyć, że wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. małych i średnich przedsiębiorstw. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę informatyczną oraz sektor produkcji. W konsekwencji 9 na 10 przedsiębiorców wskazuje, że drożejący prąd spowodował wzrost cen świadczonych przez nich usług i oferowanych towarów.

Z raportu wynika także, że kwota rachunku za prąd od stycznia 2022 r. wzrosła średnio o 150 proc. Wysokość średniej podwyżki wahała się od 90 proc. do 195 proc. i zależała od sektora, branży, wielkości firmy. Podwyżki cen energii elektrycznej najmocniej uderzyły w branżę IT, gdzie ceny wzrosły o blisko 200 proc. i oraz sektor produkcji, który zmagał się z ponad 150 proc. wzrostem.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ceny Energii
Ceny prądu zamrożone do końca roku. Tusk: Polacy mogą spać spokojnie
Ceny Energii
Deregulacja ułatwi czytanie faktur za prąd i budowę OZE
Ceny Energii
Niższa taryfa to nie obniżka cen. Pora uprościć faktury
Ceny Energii
Nowe taryfy na prąd wejdą w życie później. Dzięki temu prąd będzie tańszy?
Ceny Energii
Łatwiejszy dostęp do własnego licznika. Energa znosi opłaty