Patrząc bardziej szczegółowo na wynik badań, możemy zauważyć, że wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. małych i średnich przedsiębiorstw. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę informatyczną oraz sektor produkcji. W konsekwencji 9 na 10 przedsiębiorców wskazuje, że drożejący prąd spowodował wzrost cen świadczonych przez nich usług i oferowanych towarów.
Z raportu wynika także, że kwota rachunku za prąd od stycznia 2022 r. wzrosła średnio o 150 proc. Wysokość średniej podwyżki wahała się od 90 proc. do 195 proc. i zależała od sektora, branży, wielkości firmy. Podwyżki cen energii elektrycznej najmocniej uderzyły w branżę IT, gdzie ceny wzrosły o blisko 200 proc. i oraz sektor produkcji, który zmagał się z ponad 150 proc. wzrostem.
Czytaj więcej
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin we wtorek w radiu TOK FM pytany był o ceny energii elektrycznej po ich odmrożeniu w przyszłym roku. Odpowiedział, że może odnieść się jedynie do prognoz.
Aż 86 proc. zapytanych przedsiębiorców deklaruje, że podwyżka cen energii elektrycznej wpłynęła lub wpłynie na podwyżkę oferowanych przez nich towarów lub świadczonych usług. Prym wiedzie sektor produkcji (92 proc.), który doświadczył też wyższych niż pozostałe sektory średnich podwyżek cen energii elektrycznej.
Rosnące koszty przekładają się na poszukiwanie przez polskie firmy szukają sposobów, jak sfinansować rachunki za energię elektryczną. Czynią to przede wszystkim w podwyżkach cen oferowanych produktów lub usług (35 proc.) i/lub uszczuplaniu rezerw kapitałowych (34 proc.) czy wykorzystując środki przeznaczone na inwestycje (28 proc.).