Dlaczego tyle płacimy za prąd? Państwowe elektrownie mają rekordowe marże

Analitycy Fundacji Instrat policzyli, że typowa polska elektrownia osiągnęła w grudniu 2021 r. marżę odpowiadającą 70 proc. kosztów wytwarzania. W tym jednym miesiącu miało to być 4 mld zł. Instrat razem z prawnikami z fundacji Frank Bold poinformował o tym Urząd Regulacji Energetyki (URE), którego prezes ma narzędzia by wszcząć postępowanie w tej sprawie. Analitycy giełdowi wyjaśniają jednak, że rekordowe marże to efekt rekordowego zapotrzebowania na prąd z węgla.

Publikacja: 14.02.2022 09:10

Dlaczego tyle płacimy za prąd? Państwowe elektrownie mają rekordowe marże

Foto: Adobe Stock

Jak wykazano w analizie Instrat, pod koniec 2021 r. marże producentów energii elektrycznej (CDS) osiągnęły rekordowy poziom blisko 350 zł/MWh, czyli prawie siedmiokrotnie wyższy niż w 2018 r. (50 zł/MWh), kiedy ówczesny prezes Urzędu Regulacji Energetyki wszczął podobne postępowanie, o które upominają się analitycy Instrat i Frank Bold. Rekomendują oni prezesowi URE wszczęcie postępowania wyjaśniającego wysokie ceny i marże producentów energii elektrycznej, które wystąpiły w grudniu 2021 r.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Ceny Energii
Deregulacja ułatwi czytanie faktur za prąd i budowę OZE
Ceny Energii
Niższa taryfa to nie obniżka cen. Pora uprościć faktury
Ceny Energii
Nowe taryfy na prąd wejdą w życie później. Dzięki temu prąd będzie tańszy?
Ceny Energii
Łatwiejszy dostęp do własnego licznika. Energa znosi opłaty
Ceny Energii
Rusza batalia o ceny prądu. Obniżki taryf nie dadzą jeszcze tańszej energii