Reklama

Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy

Francuzi uruchomili pierwszy nowy reaktor jądrowy od 25 lat. Elektrownia Flamanville 3 miała jednak powstać 12 lat temu i kosztować cztery razy mniej niż finalnie wyniosły koszty tej inwestycji francuskiego EDF. Technologia którą zastosowano we Francji może potencjalnie trafić do Polski pod drugą, rządową elektrownie jądrową.

Publikacja: 21.12.2024 17:34

Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy

Foto: Bloomberg

Francja w sobotę 21 grudnia  podłączyła do krajowej sieci elektroenergetycznej swój najpotężniejszy reaktor jądrowy o mocy 1,6 GW. Jak powiedział w oświadczeniu Luc Rémont prezes francuskiego giganta EDF, reaktor wodny ciśnieniowy EPR nowej generacji, jest czwartym, który został ukończony na świecie. Rémont nazwał to wydarzenie „historycznym”.

Ostatni raz reaktor we Francji uruchomiono 25 lat temu w elektrowni Civaux. Uruchomienie elektrowni nastąpiło z 12-letnim opóźnieniem po serii problemów technicznych, które spowodowały wzrost kosztów do 13,2 mld euro, czyli czterokrotnie więcej niż początkowe szacunki wynoszące 3,3 mld euro.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Atom
Tak Rosatom buduje Turcji elektrownię jądrową. Zastraszanie, groźby, brak wypłat
Atom
Czy projekt polskiej elektrowni jądrowej jest zgodny z prawem UE? Bruksela oceni
Atom
Słowacja porzuca rosyjski atom. Już wie, skąd weźmie uran
Atom
Badania lokalizacyjne za drugą elektrownią jądrową mogą potrwać 4 lata
Atom
Rosatom może wrócić na Węgry. Victor Orbán wdzięczny Trumpowi
Reklama
Reklama