Korupcja toczy Ukrainę. Zatrzymany łapówkarz we władzach Energoatomu

Jedni walczą i giną na froncie, drudzy próbują się na wojnie obłowić. Członek kierownictwa koncernu Energoatom został zatrzymany w momencie przyjmowania łapówki.

Publikacja: 29.09.2024 13:53

Korupcja toczy Ukrainę. Zatrzymany łapówkarz we władzach Energoatomu

Foto: REUTERS/Gleb Garanich

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała Ołeksandra Skopicha, dyrektora wydziału kontroli i audytu koncernu państwowego Energoatom (zarządza ukraińskimi siłowniami jądrowymi), poinformowała agencja Unian.

Dostawy paliwa za łapówkę

Według współtwórcy projektu „Nasze pieniądze”, Jurija Nikołowa, Skopich został zatrzymany tuż obok siedziby firmy, od której zażądał łapówki w wysokości 100 tys. hrywien (9300 zł).

Czytaj więcej

MFW bierze się z walkę z korupcją w Ukrainie. Nowe zadania dla rządu w Kijowie

„Pytanie pozostaje otwarte: czy śledczy SBU trafią teraz do Petra Kotina, który jest szefem Skopicha (i całego Energoatomu)? Bo obecnie nie można już twierdzić, że w Energoatomie nie ma korupcji” – skomentował Nikołow. Źródła gazety „Ekonomiczna Prawda” dodały, że urzędnik zażądał łapówki w zamian za umożliwienie dostaw paliwa.

Energoatom potwierdził zatrzymanie „jednego z pracowników firmy” w trakcie przyjmowania łapówki. Departament podał, że zatrzymany pracownik dzięki swoim koneksjom miał „pomagać” innej firmie w rozwiązaniu problemu dostawa paliwa i był pośrednikiem.

Nawet prezes Sądu Najwyższego Ukrainy był łapówkarzem

Agencja Unian przypomina inne głośne przykłady przekupstwa na Ukrainie. Proceder ten stanowi największy i wciąż nierozwiązany problem kraju. Korupcji nie zatrzymała wojna, zmiana prawa czy wymóg MFW by zwalczyć łapownictwo, bo inaczej nici z pomocy międzynarodowej.

W październiku 2023 r w regionalnym terytorialnym centrum rekrutacji i wsparcia społecznego w Odessie zdemaskowano schemat wydawania „białych biletów”, które pomagają deputowanym i ich bliskim uniknąć mobilizacji. Za 12 tys. dolarów „elitom uchylającym się od poboru” przygotowywano dokumenty wskazujące na ich nieprzydatność do służby wojskowej. A to dawało podstawę do skreślenie tych, którzy dali łapówki z rejestracji wojskowej.

Czytaj więcej

Korupcja wśród ukraińskich celników na granicy z Polską. Duże straty budżetu

Natomiast 15 maja 2023 r. funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali w stolicy prezesa Sądu Najwyższego Ukrainy Wsiewołoda Kniaziewa i prawnika Olega Goreckiego, gdy ten przekazywał Kniaziewowi łapówki na łączną kwotę 2,7 mln dolarów.

To wszystko zaledwie wierzchołek góry korupcyjnej na Ukrainie. Toczy ona wszystkie poziomy i instytucje tego państwa, dlatego walka z nią jest tak bardzo trudna i wciąż mało efektywna.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała Ołeksandra Skopicha, dyrektora wydziału kontroli i audytu koncernu państwowego Energoatom (zarządza ukraińskimi siłowniami jądrowymi), poinformowała agencja Unian.

Dostawy paliwa za łapówkę

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Atom
Mała strategia energetyczna zakłada trzy elektrownie jądrowe. Koreańczycy nadal w grze
Atom
Kazachowie wybrali atom. Elektrowni nie zbudują Rosjanie
Atom
Atom w Koninie w 2036 roku? „W tym projekcie nie chodzi o atom”
Atom
Atomowe roszady w rządzie. Nowy szef departamentu to realista w sprawie SMR
Atom
Microsoft wskrzesza elektrownię jądrową Three Mile Island. Szuka czystej energii dla AI