Decyzja Siemensa opóźnia rozpoczęcie pracy pierwszego reaktora w elektrowni Akkuyu. Nie wiadomo, na jak długo. Zgodnie z kontraktem uruchomienie pierwszego reaktora elektrowni miało nastąpić w 2023 roku. Już wcześniej jednak ten termin został przesunięty o rok. Pozostałe reaktory powinny zostać oddane do użytku do końca 2028 roku. Elektrownia ma mieć 4,8 GW mocy, wytwarzane przez cztery reaktory rosyjskie WWER-1200/509.
Czy Chińczycy zastąpią Siemensa?
– Uruchomienie pierwszej tureckiej elektrowni jądrowej Akkuyu zostało odłożone, ponieważ niemiecki koncern Siemens Energy nie dostarczył kluczowego wyposażenia elektrycznego, co zmusiło budowniczego elektrowni, rosyjski Rosatom, do szukania alternatywy w Chinach – powiedział w środę turecki minister energetyki Alparslan Bayraktar tureckiej agencji Anadolu. Minister dodał, że Turcja może rozważyć nałożenie kar finansowych na Siemens Energy, a decyzja ta „prawdopodobnie ma związek z zachodnimi sankcjami wobec Rosji”.
Czytaj więcej
Koniec z tanią ropą dla prorosyjskiego rządu Węgier. Objęty ukraińskimi sankcjami Łukoil w październiku wznowi dostawy ropy na Słowację i Węgry. Wszystkie koszty, w tym opłaty tranzytowe, wziął na siebie główny odbiorca – węgierski MOL.
Rzecznik Siemens Energy potwierdził agencji Reuters, że część sprzętu nie została dostarczona do Turcji ze względu na „niemieckie przepisy eksportowe”. Turcy widzą to inaczej.
„To decyzja polityczna w sprawie, która nie podlega sankcjom międzynarodowym, problemom finansowym ani prawnym i nie nastąpił postęp pomimo dyskusji na najwyższym szczeblu” – powiedział Bayraktar. Przyznał, że inwestycja jest już opóźniona o „wiele miesięcy”. Ostrzegł, że Siemens, który ma duże inwestycje w Turcji, może „za to zapłacić”.