Coraz groźniej w Zaporożu. Greenpeace ostrzega przed katastrofą nuklearną

Rosyjscy okupanci ryją okopy i budują bunkry w pobliżu stawu chłodzącego reaktory elektrowni jądrowej w Zaporożu. Greenpeace ostrzega, że poważnie wzrosło zagrożenie katastrofą nuklearną.

Publikacja: 30.07.2024 11:25

Greenpeace ostrzega, że poważnie wzrosło zagrożenie katastrofą nuklearną

Greenpeace ostrzega, że poważnie wzrosło zagrożenie katastrofą nuklearną

Foto: Adobe Stock

Z analiz satelitarnych wynika, że ​​znaczne terytorium okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej Zaporoże jest w coraz większym stopniu zmilitaryzowane. Rosyjskie siły okupacyjne kopią rowy wokół stawu chłodzącego elektrowni jądrowej. Do lipca 2024 roku Rosjanie zbudowali tam ponad kilometr okopów i betonowe bunkry, potwierdziły obserwacje przeprowadzone przez brytyjskich analityków wojskowych z McKenzie. Przeprowadzono je na zlecenie międzynarodowej organizacji Greenpeace Germany. Rosyjskie umocnienia zlokalizowane są głównie wokół krytycznych części stawu chłodzącego – śluz, mola i północnego brzegu.

Czytaj więcej

W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat

Niepokojące ustalenia Greenpeace

- Na przykład na tamie stawu chłodzącego znajdują się nie tylko okopy, ale także fortyfikacje, które można wykorzystać jako miejsca do rozmieszczania ciężkiej siły ognia: dział i wyrzutni. Nie widzimy jeszcze tej ciężkiej broni, ale bunkry buduje się nie bez powodu. Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu zagraża bezpieczeństwu elektrowni jądrowej w Zaporożu. Te ustalenia są głęboko niepokojące – powiedział Jan Vande Putte, starszy specjalista ds. energetyki jądrowej w Greenpeace na Europę Środkowo-Wschodnią, cytowany przez agencję Unian.

Sean Byrne, starszy specjalista Greenpeace ds. nuklearnych na Europę Środkowo-Wschodnią, zauważył, że rosyjscy okupanci skoncentrowali większość swoich wysiłków wokół krytycznych części stawu chłodzącego – śluz, molo i północnego brzegu.

Czytaj więcej

Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu

„Wydaje się, że doszli do wniosku, że budowa wzdłuż północnego brzegu to dokładnie miejsce, w którym mogłaby powstać przepompownia. Zatem budowa rowów i fortyfikacji może być zwiastunem nowej przepompowni i rosyjskich wysiłków na rzecz ponownego uruchomienia reaktorów w tym miejscu miejscu” – uważa ekspert Greenpeace.

Elektrownia jądrowa w Zaporożu coraz mniej bezpieczna

Rosyjskie wojsko zajęło elektrownię jądrową w Zaporożu 4 marca 2022. Niedługo potem wyłączono tam wszystkie sześć reaktorów.  Pod naciskiem MAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) Rosjanie wprowadzili wszystkie sześć bloków energetycznych Zaporoża w stan tzw. chłodnego wyłączenia.

Czytaj więcej

Siłownia atomowa w Zaporożu może już nigdy nie wrócić do pracy

„Liczne zbrodnie i łamanie zasad bezpieczeństwa przez Rosję w elektrowni jądrowej Zaporoże w dalszym ciągu się nasilają. Obecnie wiadomo, że będzie prowadzona dalsza militaryzacja wrażliwych obszarów elektrowni, niezbędnych do zaopatrzenia reaktorów w wodę chłodzącą. Należy dołożyć wszelkich starań, aby powstrzymać rosyjskie plany i ukarać Rosatom i państwo rosyjskie skutecznymi sankcjami” – podkreślił Byrne

Na początku lipca Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że ​​drony zaatakowały podstację w pobliżu elektrowni jądrowej w Zaporożu. W wyniku tego ataku ranni zostali pracownicy elektrowni, doszło też do pożarów otaczających lasów – potwierdził dyrektor generalny MAEA. Wcześniej agencja informowała, że ​​w wyniku ostrzału i pożaru zniszczona została zewnętrzna stacja monitorowania promieniowania w pobliżu elektrowni jądrowej.

Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy
Atom
Znamy ostateczną kwotę, jaką Polska wyda na swoją pierwszą elektrownię jądrową
Atom
Bruksela rusza z notyfikacją pomocy publicznej dla polskiego atomu. Padła kwota
Atom
Doradcy polskiego atomu mają ułatwić pozyskanie pieniędzy
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10