Z analiz satelitarnych wynika, że znaczne terytorium okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej Zaporoże jest w coraz większym stopniu zmilitaryzowane. Rosyjskie siły okupacyjne kopią rowy wokół stawu chłodzącego elektrowni jądrowej. Do lipca 2024 roku Rosjanie zbudowali tam ponad kilometr okopów i betonowe bunkry, potwierdziły obserwacje przeprowadzone przez brytyjskich analityków wojskowych z McKenzie. Przeprowadzono je na zlecenie międzynarodowej organizacji Greenpeace Germany. Rosyjskie umocnienia zlokalizowane są głównie wokół krytycznych części stawu chłodzącego – śluz, mola i północnego brzegu.
Czytaj więcej
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował, że elektrownia jądrowa w Zaporożu jest niebezpiecznie bliska wypadku nuklearnego. Według niego nie da się ustalić, kto stoi za niedawnymi atakami dronów.
Niepokojące ustalenia Greenpeace
- Na przykład na tamie stawu chłodzącego znajdują się nie tylko okopy, ale także fortyfikacje, które można wykorzystać jako miejsca do rozmieszczania ciężkiej siły ognia: dział i wyrzutni. Nie widzimy jeszcze tej ciężkiej broni, ale bunkry buduje się nie bez powodu. Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu zagraża bezpieczeństwu elektrowni jądrowej w Zaporożu. Te ustalenia są głęboko niepokojące – powiedział Jan Vande Putte, starszy specjalista ds. energetyki jądrowej w Greenpeace na Europę Środkowo-Wschodnią, cytowany przez agencję Unian.
Sean Byrne, starszy specjalista Greenpeace ds. nuklearnych na Europę Środkowo-Wschodnią, zauważył, że rosyjscy okupanci skoncentrowali większość swoich wysiłków wokół krytycznych części stawu chłodzącego – śluz, molo i północnego brzegu.
Czytaj więcej
Amerykanie ostrzegli Rosjan, że prowadzą bardzo niebezpieczną grę, okupując elektrownię atomową w Zaporożu. Waszyngton monitoruje sytuację, a Kijów ujawnia szczegóły prowokacji.