Reklama
Rozwiń

Atom w Koninie ofiarą poślizgu rządowych dokumentów

Realizacja drugiej elektrowni jądrowej w Polsce czeka na rządowe dokumenty strategiczne. Prace nad nimi łapią znów poślizg. Oznacza to, że losy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce (poza planami rządu) są do tego czasu wstrzymane.

Publikacja: 16.07.2024 04:30

Koreańskie reaktory APR1400 działają już w Korei, a pierwszy z budowanych bloków ruszył też niedawno

Koreańskie reaktory APR1400 działają już w Korei, a pierwszy z budowanych bloków ruszył też niedawno w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Foto: KHNP

Prace nad realizacją pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, za którą odpowiada rządowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, trwają. Zakończono morską część badań geologicznych związanych z badaniem gruntu. Badania terenu pod przyszłą elektrownię realizowaną w porozumieniu z Amerykanami potrwają do końca roku.

O ile ten projekt nie budzi już wątpliwości co do woli jego realizacji przez nowy rząd, o tyle mnożą się pytania w sprawie drugiej i trzeciej lokalizacji dla kolejnych projektów. Poprzedni rząd planował w „Programie polskiej energetyki jądrowej” budowę elektrowni jądrowych o mocy 6–9 GW. Plany pochodzą z 2020 r. i do tej pory ich nie zaktualizowano. Obecny rząd zapowiada aktualizację programu jądrowego do końca tego roku. W międzyczasie, jeszcze w 2022 r., prywatna spółka energetyczna ZE PAK oraz spółka z udziałem skarbu Państwa, PGE, zawiązały partnerstwo na rzecz realizacji projektu „prywatnego” (poza rządowymi planami) wraz z koreańskim partnerem KHNP. Powstała wówczas spółka celowa PGE – PAK, która jest odpowiedzialna za wstępne prace badawcze w terenie oraz rozmowy z partnerem technologicznym. Chodzi o budowę elektrowni jądrowej z dwoma koreańskimi reaktorami APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW w Pątnowie. Elektrownia według pierwotnych planów miała powstać w 2035 r.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Atom
Badania lokalizacyjne za drugą elektrownią jądrową mogą potrwać 4 lata
Atom
Rosatom może wrócić na Węgry. Victor Orbán wdzięczny Trumpowi
Atom
Marek Woszczyk nowym prezesem atomowej spółki. Cel to zgoda na pomoc publiczną
Atom
Jest nowy plan rozwoju atomu w Polsce. Trafił do konsultacji
Atom
Nowy zarząd atomowej spółki możliwy w tym tygodniu