Czesi wykluczają Amerykanów z wyścigu o rozbudowę atomu

Czeski rząd podjął decyzję o wykluczeniu amerykańskiej firmy Westinghouse z przetargu na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej w Dukovanach. Władze w Pradze zwróciły się do dwóch pozostałych oferentów — EDF oraz KHNP o wiążące oferty na cztery bloki. Amerykanie mieli nie spełnić warunków.

Publikacja: 31.01.2024 22:58

Elektrownia jądrowa Dukovany

Elektrownia jądrowa Dukovany

Foto: CEZ Group

Te dwa koncerny mają czas do połowy kwietnia na przedstawienie wiążących ofert na budowę czterech reaktorów. Dotychczas strona czeska chciała otrzymać takie oferty tylko na jeden nowy blok w istniejącej elektrowni w Dukovanach. Czeski rząd uznał, że budowa większej liczby reaktorów przez jednego dostawcę może być nawet do 25 proc. bardziej ekonomicznie opłacalna niż budowa tylko jednego bloku.

-Dotychczasowy proces przetargowy pokazuje, że dostarczenie większej liczby reaktorów jednocześnie może zapewnić niższą cenę nawet o jedną czwartą dla jednego reaktora. Dlatego zdecydowaliśmy się poprosić oferentów o złożenie wiążących ofert na dostarczenie do czterech nowych reaktorów jądrowych. Na ich podstawie wybierzemy dostawców i zdecydujemy, czy budować więcej niż jeden reaktor - powiedział premier czeskiego rządu Petr Fiala.

Oferta amerykańskiej firmy Westinghouse na budowę jednego bloku miała nie spełniać wymaganych warunków. Oferta nie była wiążąca, co uniemożliwia jej ocenę i nie określono też jasno podmiotu odpowiedzialnego za jakość wykonania.

Termin składania wiążących ofert wyznaczono na 15 kwietnia. Największa czeska firma energetyczna, Czeske Energeticke Zavody (CEZ), która jest właścicielem elektrowni jądrowych w Dukovanach i Temelinie będzie miała półtora miesiąca na ocenę ofert. Ostatecznie o wyborze wykonawcy ma zdecydować rząd.

Uruchomienie pierwszego reaktora w Dukovanach, jest przewidziane na koniec 2036 r.  Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami ministrów i zarządu CEZ jeden nowy reaktor ma kosztować około 160 miliardów koron czeskich w cenach z 2020 r., czyli około 6 i pół miliarda euro.

Czesi mają sześć bloków jądrowych w dwóch elektrowniach. Dwie jednostki, każda o mocy około 1000 MW, znajdują się w Temelin. Cztery mniejsze bloki o mocy 510 MW znajdują się w Dukovanach. 

W Polsce konsorcjum Westinghouse i Bechtel ma budować na Pomorzu elektrownię jądrową dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. 

Atom
W poniedziałek zostanie podpisana atomowa umowa pomostowa z USA
Atom
Umowa pomostowa na atom z USA w przyszłym tygodniu
Atom
Umowa pomostowa jeszcze nie podpisana, ale to formalność. Porozumienie jest
Atom
PGE sprawdzi, czy w Bełchatowie może powstać druga elektrownia jądrowa
Atom
Czechy nie będą kupować uranu z Rosji. Wybrały największego na świecie producenta