Przeprowadzenie audytu projektu elektrowni jądrowej w pomorskim Choczewie będzie pierwszym zadaniem nowego pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Macieja Bando.

Podczas konferencji prasowej w Poznaniu szefowa ministerstwa klimatu i środowiska, Paulina Henning – Kloska została zapytana o to, kiedy powstanie zapowiadany audyt dotyczący inwestycji polegającej na budowie pierwszej elektorowi jądrowej. - Audytem będzie się zajmował Maciej Bando – odpowiedziała. Były prezes Urzędu Regulacji Energetyki został powołany w poniedziałek przez premiera Donalda Tuska na stanowisko podsekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w randze podsekretarza stanu w resorcie klimatu i środowiska.

Czytaj więcej

Donald Tusk wybrał nowego nadzorcę energetyki. To były prezes URE

Aktualizacja polityki jądrowej w tym roku

Jak przypomniała minister, na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa. - Musimy ustalić trzy rzeczy: realność harmonogramu przyjętego i możliwość wpisania do uruchomienia pierwszego bloku jądrowego w Choczewie w 2033 r. Na ten moment w polityce energetycznej państwa ten blok jest ujęty dokładnie w tym roku i to wymaga sprawdzenia. Druga rzecz to jest (...) zabezpieczenie środków odpowiednich finansowych w limitach, w wieloletnich planach finansowych naszego państwa. Będziemy szacować koszty i sprawdzać, czy one są ujęte w wieloletnim planie finansowym" – precyzowała swoją wypowiedź minister, dodając, jako trzeci  punkt także "ogólny nadzór nad inwestycją".