Decyzją premiera Donalda Tuska w poniedziałek, 29 stycznia 2024 r., nominację na podsekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej otrzymał Maciej Bando. W imieniu prezesa Rady Ministrów powołanie wręczyła mu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Maciej Bando jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej i podyplomowych studiów „Biznesu i Zarządzania”. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. „Człowiek Roku” EuroPower, „Bursztyn Polskiej Energetyki”, „Platynowy Megawat” – nagroda Towarowej Giełdy Energii, „Optimus” – nagroda Pracodawcy RP.

Czytaj więcej

Wielki tydzień zmian w spółkach energetycznych. Kto straci stanowisko?

„Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał jako doradca, projekt manager, dyrektor departamentu oraz członek zarządu i rad nadzorczych. Od dziesięcioleci związany z energetyką w podsektorze wytwarzania i dystrybucji” – czytamy na stronie resortu. Od 2011 r. początkowo jako wiceprezes, a następnie jako prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Po zakończeniu kadencji w połowie 2019 r. powrócił do działalności doradczej.

Pełnomocnik nadzoruje operatorów sieciowych jak Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System, PERN i Polskie Elektrownie Jądrowe.