Przygotowania do budowy atomu pochłoną blisko 5 mld zł

Rząd przeznaczy w latach 2023-2029 ponad 4,7 mld zł na wsparcie inwestycji w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Uchwałę w tej sprawie przyjęto na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów.

Publikacja: 21.06.2023 09:51

Przygotowania do budowy atomu pochłoną blisko 5 mld zł

Foto: Adobe Stock

Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Program wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim".

Na wykonanie programu w latach 2023-2029 z budżetu państwa zostanie przeznaczone ponad 4,7 mld zł. Przyjęty program przewiduje budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

Czytaj więcej

Atomowe przygotowania będą kosztować Polskę miliardy

Wykonawcami programu będą: dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Nadzór nad wykonaniem programu sprawować będzie minister infrastruktury, natomiast za koordynację jego wykonania odpowiadać będzie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

W Polsce ma zostać zbudowana elektrownia jądrowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. Pierwszy blok elektrowni powstanie do 2033 r. 

Atom
Atomowy bilans otwarcia na majówkę
Atom
Ruszą prace terenowe na obszarze przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce
Atom
Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej
Atom
Jest nowy prezes atomowej spółki PGE
Atom
W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat