Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 31.07.2025 02:33 Publikacja: 30.05.2023 14:31
Foto: Adobe Stock
Elektrownia ma powstać na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. W zeszłym tygodniu Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły porozumienie w sprawie utworzenia z firmami Westinghouse i Bechtel konsorcjum projektowego przy budowie tej elektrowni. Obie stworzą konsorcjum, które wybuduje elektrownię. Umowę o zasadach współpracy ze spółką Westinghouse Electric Company PEJ podpisały już w grudniu 2022 r.
To technologię AP1000 tej firmy polski rząd wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Amerykańska spółka Bechtel będzie pełnić rolę wykonawcy. Zeszłotygodniowe porozumienie ma pozwolić przygotować kolejny etap inwestycji, jakim będzie projektowanie i prace inżynieryjne. - To już latem tego roku – zapowiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polska spółka Synthos Green Energy (SGE) podpisała porozumienie z słowackim operatorem elektrowni jądrowych Slov...
Wbrew doniesieniom medialnym, francuski koncern energetyczny nie zamierza redukować swojej aktywności w Polsce....
Nowy szef giganta energetycznego EDF chce wycofać się z niektórych projektów za granicą i skupić na rozwoju atom...
Rosyjscy robotnicy pracujący przy budowie elektrowni jądrowej Akkuyu w Turcji od maja nie dostają wypłat. Aby ni...
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe przedłożyła wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na projekt pierwszej elek...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas