Reklama

PGE i ZE PAK zawierają atomowy sojusz

Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Umowa z Koreańczykami ma być zawarta jeszcze w tym roku. Projektowi sekunduje współwłaściciel Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Publikacja: 07.03.2023 12:01

PGE i ZE PAK zawierają atomowy sojusz

Foto: materiały prasowe

PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w nowopowstającej spółce, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu. Prezesa spółki celowej będzie powoływać Polska Grupa Energetyczna, a przewodniczącego Rady Nadzorczej ZE PAK.

„W kolejnej dekadzie ważną rolę odegrają odnawialne źródła energii. Jednak kluczowe będzie stabilne, zeroemisyjne źródło, jakim jest energetyka jądrowa. W tym celu konsekwentnie rozwijamy rządowy Program Polskiej Energetyki Jądrowej, którego uzupełnieniem jest projekt realizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP. Powołanie wspólnej spółki przez PGE i ZE PAK to kolejny krok w realizacji tego projektu. Będzie ona bezpośrednim partnerem koreańskiego KHNP przy budowie elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Pomimo że jest to projekt biznesowy, ma on pełne poparcie polskiego rządu. Jestem przekonany, że jego realizacja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, jak również wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej” – mówi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Atom
Przegrana Węgier w Luksemburgu. Czy Rosatom straci węgierski kontrakt?
Atom
Renesans atomu zagrożony. Pilnie potrzebne nowe złoża uranu
Atom
Kolejne polskie firmy będą mogły uczestniczyć w budowie elektrowni jądrowej
Atom
Cały świat wraca do atomu
Atom
Pierwszy mały atom we Włocławku. Orlen i Synthos dogadały się w sprawie SMR-ów
Reklama
Reklama