Jeszcze tego samego dnia nowy podmiot PGE i ZE PAK ma złożyć wniosek do UOKiK o zgodę na koncentrację. Umowa między PGE a ZE PAK określi zasady funkcjonowania spółki celowej i podział udziałów.

Niezależnie od tego już teraz trwają rozmowy z Koreańczykami na temat finansowania podmiotu, które będzie odpowiedzialny za realizację projektu jądrowego w Pątnowie. Ma tam powstać druga elektrownia jądrowa w Polsce, a pierwsza będąca projektem prywatnym z pośrednim zaangażowaniem Skarbu Państwa. Przypomnijmy, że PGE i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisały w ub.r. list intencyjny ws. współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Czytaj więcej

Sasin: Umowa polsko-koreańska na atom w połowie roku

Porozumienie z ub.r. zakłada, że polski kapitał ma mieć ponad 50 proc. udziałów w projekcie. Jeszcze przed finalizacją rozmów słyszeliśmy, że PGE miało gwarantować wkład rzędu ok. 20 proc. – taki poziom finansowania jest w stanie pozyskać w formie zewnętrznego wsparcia. Właściciel ZE PAK ma zagwarantować finansowanie na poziomie ok. 25 proc. udziału w projekcie. Jednak to PGE chciała kontrolować tę spółkę, dlatego zwiększenie zaangażowanie PGE jest prawdopodobnie. Pozostałe 49 proc. całego projektu ma sfinansować strona koreańska. Będzie za to odpowiedzialny tamtejszy krajowy bank inwestycyjny.