Podpisanie tzw. Bridge Contract (przedłużenie istniejącej umowy poza okres jej wykonania) pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) nastąpi w czasie, kiedy w z oficjalną wizytą przebywa w Polsce prezydent USA Joe Biden.

Przypomnijmy, że pod koniec ub. roku, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała umowę o zasadach współpracy ze spółką Westinghouse Electric Company, której technologię AP1000 Rząd RP wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Umowa następuje 1,5 miesiąca po wyborze tej technologii jako preferowanej do budowy atomu w Polsce. Była ona następstwem wyboru przez polski rząd amerykańskiej technologii WEC AP1000 do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Podpisana umowa określała główne zasady, jak i kolejne kroki biznesowe, które zostaną podjęte przez spółki PEJ i WEC w 2023 r. Założono w niej kluczowe zadania do realizacji takie jak wynegocjowanie i podpisanie umów m.in. umowy na świadczenie usług inżynieryjnych, której zakres będzie obejmował prace przygotowawcze i koncepcyjne, w tym wstępne prace projektowe, usługi wsparcia w zakresie uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń, usługi związane z planowaniem organizacji terenu lokalizacji oraz z zamówieniami i planowaniem budowy. Kolejnym krokiem w projekcie miało być podpisanie przez spółki w 2023 r. umowy na projektowanie elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. Tej jednak nadal nie ma, bo wciąż trwają rozmowy o wielkości zaangażowania strony amerykańskiej spółkę celową, która ma być odpowiedzialna za budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

Czytaj więcej

Jay Wileman: Polski reaktor SMR będzie pierwszy w Europie, a drugi na świecie

Pod koniec ub. roku „Rzeczpospolita” informowała, że Polski rząd chce, by Amerykanie objęli 49 proc. udziałów w pierwszej polskiej siłowni jądrowej. Jednak strona amerykańska miała oferować jedynie 10 proc. zaangażowania w spółce celowej plus kredyt.

Westinghouse ma dostarczyć technologię dla pierwszej elektrowni jądrowej. Rząd jednak chce jeszcze rozpisać przetarg na realizację samej elektrowni jądrowej. W tym faworytem pozostaje partner Westinghouse Bechtel.