Koreańczycy na ostatniej prostej chcą przekonać Polskę do swojego atomu

Nowy prezes KHNP odwiedził Polskę i potwierdził gotowość firmy do udziału w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.

Publikacja: 21.09.2022 11:04

Koreańczycy na ostatniej prostej chcą przekonać Polskę do swojego atomu

Foto: Adobe Stock

Koreańczycy są jednym z potencjalnych firm, które będą budować elektrownie jądrową w Polsce. Koncern nawet jeśli nie zostanie wybrany, to może partycypować przy realizacji projektu jako dostawca. Faworytami są Amerykanie z Westinghuose. Wybór technologii i partnera może nastąpić w październiku.

20 września prezes KHNP dr Jooho Whang odwiedził Warszawę, gdzie spotkał się z Mateuszem Bergerem, pełnomocnikiem rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Anną Łukaszewską-Trzeciakowską, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Podczas wizyty nowo powołanego prezesa spółki, dr Jooho Whang potwierdził chęć uczestnictwa KHNP w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. 21 kwietnia tego roku KHNP złożyło polskiemu rządowi ofertę na budowę 6 reaktorów generacji III+ APR1400 o mocy 8 400 MW.

Czytaj więcej

Polacy podpiszą kolejne porozumienie jądrowe z USA

Podczas wizyty w Polsce dr Jooho Whang spotkał się z przedstawicielami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aby omówić kwestie ekonomiczne i możliwości konstrukcyjne koreańskich elektrowni jądrowych. Proces wyboru technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma się zakończyć do końca tego roku.

– Wraz z objęciem funkcji prezesa KHNP podkreślałem, że będę kontynuować dotychczasową politykę spółki. Wizyta w Warszawie jest tego dowodem. Nie mamy wątpliwości, że KHNP jest najlepszym partnerem dla Polski w projekcie projektu budowy pierwszych elektrowni jądrowych. Koreańska technologia jądrowa jest zaawansowana i bezpieczna, ale przede wszystkim spełnia wszystkie potrzeby Polski. Nasze możliwości i sukcesy na arenie międzynarodowej zostały zademonstrowane przy projekcie budowy elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który został zrealizowany na czas i w planowanym budżecie – mówił po spotkaniu dr Jooho Whang i dodał, że nowy rząd koreański zadeklarował wsparcie dla krajowych i zagranicznych projektów eksportu technologii jądrowych. Podczas rozmów z przedstawicielami polskiego rządu podkreślałem bezpieczeństwo, terminowość i efektywność naszych projektów.

Oferta złożona Polsce w kwietniu przez KHNP zakłada budowę sześciu reaktorów o łącznej mocy 8 400 MW. W propozycji firma odniosła się również do harmonogramu budowy i planu zarządzania infrastrukturą, z uwzględnieniem transferu technologii czy możliwości szkolenia i edukacji, które są już podejmowane przez Koreę.

Atom
Bliżej sfinansowania budowy elektrowni jądrowej. Kolejny etap inwestycji latem
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Atom
Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce
Atom
Bruksela idzie Orbánowi na rękę, daje zielone światło dla Rosatomu
Atom
Plany na pierwszy polski atom: znamy harmonogram inwestycji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Atom
Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze uspokajają
Atom
W sprawie atomu Czesi chcą mieć taki sam wybór jak Polacy