Połączona spółka o nazwie NuScale Power Corporation osiągnęła spodziewaną wartość ok. 1,9 mld dolarów. Transakcja ma przynieś około 380 mln dolarów dochodów brutto, w tym 235 mln dolarów kapitału z inwestycji prywatnych w akcje publiczne od czołowych inwestorów finansowych i strategicznych.

NuScale Power to obecnie jedna z niewielu amerykańskich firm dysponujących technologią małych modułowych reaktorów jądrowych. NuScale otrzymał już certyfikację technologii SMR od administracji amerykańskiej. Dochód brutto z transakcji zostanie przeznaczony na wzmocnienie i przyspieszenie komercjalizacji technologii SMR firmy NuScale. Większościowym inwestorem w NuScale jest Fluor Corporation, globalna firma zajmująca się inżynierią, zaopatrzeniem i budową.

Spółka NuScale Power opracowała technologię małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) dostarczających energię do generowania prądu, ciepła systemowego, odsalania, produkcji wodoru na skalę komercyjną i innych zastosowań ciepła technologicznego. Mały reaktor wodny pod ciśnieniem, generuje 77 megawaty energii elektrycznej (MWe) i może być skalowany według potrzeb. Dwunastomodułowa elektrownia NuScale VOYGR™-12 może wytworzyć 924 MWe; ponadto, NuScale oferuje również instalację czteromodułową VOYGR-4 (308 MWe) i sześciomodułową VOYGR-6 (462 MWe), a także inne konfiguracje.

W lutym br., KGHM podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych w Polsce. W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 r.

Czytaj więcej

KGHM rusza ze współpracą z USA. Mały atom na początek