Nowymi dostawcami mają być Westinghouse Electric Co. i francuska firma Framatome Dostawy paliwa od nich mają pomóc Czechów uniezależnieniu się od Rosji.

Spółka energetyczna CEZ poinformowała, że Westinghouse i Framatome z siedzibą w Pensylwanii będą dostarczać paliwo jądrowe przez około 15 lat, począwszy od 2024 roku. Transakcja jest warta miliardy czeskich koron, czyli około 190 mln złotych.

O dostawę paliwa Do Temelina ubiegał się również rosyjski TVEL, obecny dostawca elektrowni, będący częścią rosyjskiego giganta energetycznego Rosatom.

CEZ poinformował, że wybrał amerykańskie i francuskie firmy zajmujące się energetyką jądrową, aby móc zapewnić ciągłość dostaw ogniw paliwowych do reaktorów Temelina, a jednocześnie „zminimalizować ryzyko ewentualnej przerwy w dostawie”. Z przetargu wykluczono rosyjski Rosatom i chiński CNG ze względów bezpieczeństwa. CEZ eksploatuje dwa 1000-megawatowe reaktory w elektrowni w Temelinie. Westinghouse już dostarczał paliwo do Temelinu przez 10 lat do 2010 roku.

Republika Czeska ma obecnie sześć reaktorów jądrowych, aby generować ponad jedną trzecią całkowitej energii elektrycznej. Oprócz dwóch w Temelinie, CEZ eksploatuje kolejne cztery bloki o mocy 510 megawatów w elektrowni Dukovany – także napędzane paliwem od TVEL.