To realizacja zawartego jeszcze we wrześniu 2021 r.wstępnego porozumienia. W wydarzeniu poza prezesem spółki, Marcinem Chludzińskim będzie uczestniczył wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który będzie przebywał z wizytą w USA i minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

KGHM i NuScale Power już w ubiegłym roku podpisały wstępne porozumienie na budowę małych reaktorów modularnych (SMR). W poniedziałek ma dojść do sfinalizowania transakcji. Wrześniowe porozumienie dotyczyło rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW. Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 r., przy czym spółka zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r. Jutrzejsza umowa na dotyczyć realizacji czterech jednostek NuScale, o mocy 77 megawatów mocy elektrycznej (MWe) każda.

O podróży do USA poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Twitterze. – Jestem w drodze do Waszyngtonu. Mam dobre informacje dla Polski. Szczegóły jutro o 18:00" – napisał Sasin. Nadzorujący prace resortu rozwoju i technologii Piotr Nowak napisał zaś, że jest drodze do USA razem z Jackiem Sasinem i Marcinem Chludzińskim po dobre wieści dla polskiej gospodarki".

SMR mają być mniejszymi reaktorami o mocy do 300 MW lub 300-700 MW, które znajdą zastosowanie głównie w przemyśle. Takie reaktory na świecie jeszcze nigdzie nie istnieją. Pod koniec 2021 r. rynkowy konkurent NuScale, GE Hitachi Nuclear Energy podpisało komercyjną umowę w Kanadzie z tamtejszym koncernem energetycznym Ontario Power Generation (OPG) na budowę pierwszego reaktora tego typu. Taki reaktor miałyby tam powstać w 2028 r. Umowę z GE na realizację projektów SMR – tożsamą do tej, którą będzie zawierał KGHM z NuScale – ma już PKN Orlen razem z chemicznym koncernem Synthos.