„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 07:31 Publikacja: 02.09.2021 17:24
Foto: Three Mile Island nuclear power plant in Middletown, Pennsylvania, U.S./Bloomberg
Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w Waszyngtonie, prezes i dyrektor generalny koncernu Westinghouse Electric Patrick Fragman oraz Petro Konin prezes Energoatomu - państwowego zarządcy ukraińskich elektroniczną jądrowych, podpisali memorandum o współpracy energetycznej.
Dokument przewiduje zaangażowanie technologii Westinghouse Electric w budowę reaktora jądrowego projektu AP1000 o mocy elektrycznej ok. 1,1 GW. Amerykańsko-japońska firma jest od kilku lat dostawcą paliwa jądrowego do ukraińskich siłowni atomowych. Z zakładów koncernu w Szwecji pochodzi już połowa paliwa wykorzystywanego w ukraińskich elektrowniach. Resztę dostarcza rosyjski Rosatom - niedawny monopolista w zaopatrywaniu ukraińskich siłowni jądrowych.
Francuzi uruchomili pierwszy nowy reaktor jądrowy od 25 lat. Elektrownia Flamanville 3 miała jednak powstać 12 lat temu i kosztować cztery razy mniej niż finalnie wyniosły koszty tej inwestycji francuskiego EDF. Technologia którą zastosowano we Francji może potencjalnie trafić do Polski pod drugą, rządową elektrownie jądrową.
Po latach oczekiwań poznaliśmy oficjalną cenę budowy elektrowni jądrowej. Dotąd byliśmy skazani na szacunki. Oszacowanie tej kwoty, która budzi wiele kontrowersji, bo wynosi 192 mld zł. Oznacza też jednak, że prace nad finansowaniem przyspieszyły.
Komisja Europejska wszczyna szczegółowe postępowanie wyjaśniające dotyczące planowanej przez Polskę pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej. Pierwszy raz publicznie pojawia oficjalnie kwota, ile może nas kosztować elektrownia jądrowa na Pomorzu.
Wybrani doradcy pomogą określić warunki współpracy z instytucjami finansowymi, które pożyczą nam pieniądze. To bardzo ważne dla zapewnienia finansowania projektu – mówi Piotr Piela, wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wybrała konsorcjum składające się z banku BNP Paribas France i firmy KPMG Advisory na doradcę, który wesprze ją w pozyskaniu finansowania dłużnego dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
Prezydent Islandii Halla Tomasdottir przedstawiła w sobotę nowy rząd pod przywództwem socjaldemokratycznej premier Kristrun Frostadottir.
Premier Słowacji Robert Fico oskarżył prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że zaoferował mu pieniądze z rosyjskich aktywów w zamian za zgodę Słowacji na członkostwo Ukrainy w NATO.
Węgry prowadzą rozmowy z Rosją i Ukrainą w sprawie utrzymania otwartych dostaw gazu przez Ukrainę, mimo że import rosyjskiego gazu odbywa się teraz przez gazociąg Turkstream - powiedział premier Viktor Orbán w sobotę, dodając, że nie chce rezygnować z tej trasy.
Francuzi uruchomili pierwszy nowy reaktor jądrowy od 25 lat. Elektrownia Flamanville 3 miała jednak powstać 12 lat temu i kosztować cztery razy mniej niż finalnie wyniosły koszty tej inwestycji francuskiego EDF. Technologia którą zastosowano we Francji może potencjalnie trafić do Polski pod drugą, rządową elektrownie jądrową.
Minister Przemysłu (MP) chce uzupełnić projekt noweli ustawy o rynku mocy o regulacje wprowadzające mechanizm aukcji dogrywkowych - wynika z pisma resortu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Te aukcje miałyby pozwolić na uzyskanie wsparcia przez nowe projekty gazowe. Resort klimatu ocenia, że wymagałoby to odrębnych negocjacji z Komisją Europejską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas