Łatwiej będzie wymienić stary piec na nowy

Już wkrótce każdy, kto będzie chciał zastąpić dotychczasowy piec nowoczesnym urządzeniem, będzie mógł skorzystać z dopłaty w ramach nowego ogólnopolskiego programu.

Publikacja: 01.06.2018 13:35

Łatwiej będzie wymienić  stary piec na nowy

Foto: energia.rp.pl

Resort środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) przygotowały nowy program krajowy pakiet „Czyste powietrze”. Ma on ruszyć w tym roku. Pomoże osobom, których obecnie nie stać na wymianę starego pieca. Gospodarstwa domowe o dochodach do 1,6 tys. zł na osobę miesięcznie otrzymają na ten cel dotacje z NFOŚ. Powyżej tego progu ulga będzie wliczona w PIT.

Truciciele na start

Wymiana pieców będzie połączona z termomodernizacją budynków i potrwa co najmniej 10 lat. Program będzie realizowany przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i Bank Ochrony Środowiska. Zostanie nim objętych blisko 3 mln rodzin. Jedynym kryterium obowiązującym przy udzielaniu pomocy będzie dochód przypadający na członka rodziny. Obecnie trwają uzgodnienia na szczeblu rządowym, ponieważ forma ulgi wymaga zmiany ustawy o podatku PIT.

Nowy program ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza szczególnie w tych miastach, które znalazły się na liście Światowej Organizacji Zdrowia jako aglomeracje z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Chodzi o 33 polskie miasta; aż siedem z nich znajduje się w pierwszej dziesiątce zestawienia. Są to m.in. Żywiec, Pszczyna i Rybnik.
Program wpisuje się też w unijne dyrektywy. Nakazują one redukcję o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie o 20 proc. liczby odnawialnych źródeł energii.

Gminne programy

NFOŚ jako instytucja centralna realizuje głównie przedsięwzięcia ponadregionalne, strategiczne z punktu widzenia całego kraju. Dlatego o wiele łatwiejsze jest ubieganie się o dofinansowanie wymiany pieców za pośrednictwem gmin czy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Obecnie samorządy należą do głównych beneficjentów programów dotyczących poprawy jakości powietrza, realizowanych przez wojewódzkie oddziały NFOŚ. Ale wnioski mogą składać również osoby indywidualne.

W ubiegłym roku realizowane były programy dotyczące niskiej emisji, m.in. w takich miastach jak: Kraków, Kielce, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Wrocław i Warszawa.
W niektórych województwach prowadzone są również projekty poprawy jakości powietrza w ramach regionalnych programów operacyjnych. Szczególnie dotyczy to obszarów ujętych w programach ochrony powietrza dla województw.

Samorządy prowadzą też swoje niezależne działania w ramach programów walki z niską emisją. Oferują bezpośrednie wsparcie każdemu, kto jest zainteresowany wymianą starego pieca, o ile środki na ten cel znajdują się w gminnym budżecie. O tym, czy w konkretnym roku gmina uruchomi system dopłat do wymiany ogrzewania, można dowiedzieć się zazwyczaj ze strony internetowej urzędu.

Wysokość wsparcia

Zazwyczaj samorządy oferują od 50 do nawet 100 proc. dofinansowania kosztów wymiany pieca. Wszystko zależy od zasobności i możliwości konkretnej gminy.
Mieszkańcy Warszawy mogą na przykład składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem. Na ten cel mogą otrzymać 7 tys. zł. Program jest wieloletni. Mieszkańcy stolicy będą mogli się ubiegać o dofinansowanie także w kolejnych latach.

Podobnie jest w województwie małopolskim. W zależności od gminy dofinansowanie może tutaj dotyczyć nie tylko podłączenia do sieci ciepłowniczej czy ogrzewania gazowego, ale również zakupu nowoczesnego kotła grzewczego.
Z kolei Kraków, gdzie problem smogu jest szczególnie dotkliwy, zachęca mieszkańców do wymiany pieców dopłatami w wysokości 80 proc. Tymczasem jeszcze w ubiegłym roku było to ok. 100 proc.

Ambitny plan ma również Łódź. W ramach rewitalizacji planuje do 2022 r. likwidację wszystkich starych pieców w budynkach w centrum miasta. Na ten cel zamierza przeznaczyć w tym roku roku blisko 4 mln zł.

W Gdańsku w tym roku zwiększono dotację z 4 tys. do 5 tys. zł. Można ją uzyskać na zamianę ogrzewania węglowego na ekologiczne (gazowe, elektryczne) i na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dopłaty do wymiany starych pieców proponuje mieszkańcom również Lublin. Miasto od 2013 r. realizuje plan ograniczenia niskiej emisji. Zgodnie z warunkami tego programu można się starać o dofinansowanie w wysokości 50 proc. poniesionych nakładów.

Preferencyjne kredyty

Nie każdy samorząd w Polsce wykazuje się taką aktywnością. Co zatem robić, gdy nasza gmina nie oferuje żadnego dofinansowania? Zawsze można skorzystać z preferencyjnego kredytu na wymianę starego kotła na nowy, udzielanego m.in. przez Bank Ochrony Środowiska oraz wybrane banki spółdzielcze. Po realizacji inwestycji do 50 proc. kapitału kredytu zostanie umorzone dzięki środkom, jakie na ten cel przekaże wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej. ©℗

Resort środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) przygotowały nowy program krajowy pakiet „Czyste powietrze”. Ma on ruszyć w tym roku. Pomoże osobom, których obecnie nie stać na wymianę starego pieca. Gospodarstwa domowe o dochodach do 1,6 tys. zł na osobę miesięcznie otrzymają na ten cel dotacje z NFOŚ. Powyżej tego progu ulga będzie wliczona w PIT.

Truciciele na start

Pozostało 91% artykułu
Materiał partnera
Energetyka wiatrowa w Polsce – nowe rozdanie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Akcje Specjalne
Polski przemysł bardziej zielony
Akcje Specjalne
Zrównoważone zarządzanie stabilizuje firmę w czasie kryzysu
Akcje Specjalne
Polska za mało zbiera elektrośmieci
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Akcje Specjalne
Nie korzystamy z tarczy antykryzysowej