Prąd drożeje, rząd ma pomóc firmom

Adobe Stock

Rząd pracuje nad pakietem rozwiązań dla przemysłu, które zawierać będą działania osłonowe w związku z rosnącymi cenami prądu – zapowiedział Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii w Parkiet TV.

Wiceminister pytany o rosnące ceny energii elektrycznej dla przemysłu, przyznał, że oferty, które się obecnie pojawiają, są wysokie. – Zakładamy, że jest to swego rodzaju gra rynkowa, takie testowanie jak daleko można się na tym rynku posunąć. Natomiast jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to tutaj cena podlega regulacji i prezes URE czuwać będzie nad tym, żeby ta cena była właściwa. Czyli w odpowiedni sposób uwzględniała koszty uzasadnione – podkreślił Dąbrowski.
Zapowiedział, że rząd chce stworzyć takie warunki, by cena energii elektrycznej była właściwa. – Czyli z jednej strony planujemy wprowadzić regulacje zmuszające do handlu na giełdzie energii stuprocentową produkcją, żeby nie było podejrzeń o nietransparentne działania. Z drugiej strony chcemy wprowadzić pakiet różnych rozwiązań dla odbiorców energii, głównie dla przemysłu. Będą to działania osłonowe, takie jak ulgi w różnych opłatach, tam gdzie to jest możliwe, czy wręcz rekompensaty z tytułu rosnących kosztów emisji CO2. Nad tym obecnie rząd pracuje. I to rozwiązanie kompleksowe będzie przedstawione jako swego rodzaju działanie osłonowe – ujawnił Dąbrowski.
Dopytywany, kiedy można spodziewać się wprowadzenia tego typu wsparcia dla firm, odpowiedział, że prace jeszcze trwają. – Jak zostaną zakończone, pojawi się szczegółowy harmonogram. Wszyscy mają świadomość co do wagi i pilności sprawy – skwitował wiceminister energii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen rusza z inwestycją w nawozy za 1,3 mld zł

Dzięki nowej linii zależny Anwil zwiększy produkcję o połowę, a zyski o 57 mln ...

Wyższe wyniki kwartalne Energi

W I kwartale tego roku grupa Energa miała 313 mln zł. Jej przychody przekroczyły ...

Zachód w gazociągach Ukrainy?

Pierwszy krok do modernizacji ukraińskich magistrali zrobili operatorzy gazowi ze Słowacji i Włoch. Ukraiński ...

Brytyjczycy przepłacają za prąd

W ciągu ostatnich 10 lat taryfy energetyczne w Wielkiej Brytanii wzrosły ponad dwukrotnie, wywołując ...

Biznes nawozowy pod presją cen gazu

Grupa Azoty rozważała budowę infrastruktury w porcie w Policach do obioru LNG, ale nie ...

Nowy prezes Tauron Dystrybucja

Rada nadzorcza Tauron Dystrybucja zdecydowała o powołaniu Marka Kleszczewskiego na stanowisko Prezesa Zarządu – ...