Jak czytamy w udostępnionym w mediach społecznościowych związków zawodowych protokole, reprezentacja organizacji związkowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) - Solidarność, Federacja Związku Zawodowego Górników JSW oraz Kadra - wskazali 27 lipca w trakcie spotkania z zarządem spółki, że - w związku z zamiarem obciążenia JSW podatkiem od nadmiarowych zysków za 2022 r. jako jedynej spółki z branży węglowej - żądają wypłacenia pracownikom spółki 15 proc. netto wartości kwoty przeznaczonej na ten podatek.
Czytaj więcej
Senat dał nadzieję części inwestorów, że podatek od zysków spółek węglowych zapłaci jedynie JSW,...
Po senackich zmianach w ustawie o mrożeniu cen energii i opłacie solidarnościowej, taką opłatę płaciłaby tylko JSW, a nie pozostałe cztery firmy, jak pierwotnie planowano. Senacka komisja ds. gospodarki z aprobatą Ministerstwa Klimatu i Środowiska zaproponowała ograniczyć opłatę solidarnościową do spółek, które zatrudniają więcej niż 3 tys. osób. JSW może zapłacić takiej opłaty solidarnościowej od nadmiarowych zysków między 1,5 a 2 mld zł.
To żądanie organizacje związkowe działające w JSW skierowały do wiceministra aktywów państwowych Marka Wesołego oraz do zarządu spółki. Podkreślają, że jeżeli nie otrzymają odpowiedzi w terminie ustalonym w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zorganizują manifestację w Warszawie.