Jak czytamy w udostępnionym w mediach społecznościowych związków zawodowych protokole, reprezentacja organizacji związkowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) - Solidarność, Federacja Związku Zawodowego Górników JSW oraz Kadra - wskazali 27 lipca w trakcie spotkania z zarządem spółki, że - w związku z zamiarem obciążenia JSW podatkiem od nadmiarowych zysków za 2022 r. jako jedynej spółki z branży węglowej - żądają wypłacenia pracownikom spółki 15 proc. netto wartości kwoty przeznaczonej na ten podatek.

Czytaj więcej

Rząd ulegnie protestom? Nieoczekiwana zmiana co do podatku od węglowych zysków

Po senackich zmianach w ustawie o mrożeniu cen energii i opłacie solidarnościowej, taką opłatę płaciłaby tylko JSW, a nie pozostałe cztery firmy, jak pierwotnie planowano. Senacka komisja ds. gospodarki z aprobatą Ministerstwa Klimatu i Środowiska zaproponowała ograniczyć opłatę solidarnościową do spółek, które zatrudniają więcej niż 3 tys. osób. JSW może zapłacić takiej opłaty solidarnościowej od nadmiarowych zysków między 1,5 a 2 mld zł.

To żądanie organizacje związkowe działające w JSW skierowały do wiceministra aktywów państwowych Marka Wesołego oraz do zarządu spółki. Podkreślają, że jeżeli nie otrzymają odpowiedzi w terminie ustalonym w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zorganizują manifestację w Warszawie.