Polska przedstawiła argumenty w odpowiedzi na zarzuty Republiki Czeskiej w sprawie głównej dotyczącej funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego. Podczas posiedzenia miało miejsce formalne wysłuchanie stron.

– Dziś przed TSUE przedstawiliśmy nasze stanowisko w odpowiedzi na skargę Republiki Czeskiej dotyczące funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego. Wskazywaliśmy na wiele konkretnych argumentów, które bardzo dobrze udokumentowaliśmy. Mamy nadzieję na szybkie zakończenie tego sporu przed TSUE – podkreśla Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju po posiedzeniu.

Czytaj więcej

Batalia o Turów rozpoczęła się przed TSUE

Następnym etapem formalnym ws. kopalni Turów jest wydanie opinii przez rzecznika generalnego oraz wydanie wyroku w sprawie. Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony powinno to nastąpić w pierwszym kwartale 2022 r. Niezależnie od postępowania przed TSUE, trwają rozmowy dotyczące rozwiązania sporu z Czechami wokół działalności Turów. Obecnie strona czeska przygotowuje pisemną wersję swojej propozycji tekstu, który będzie podlegał uzgodnieniom.