W tym roku rosyjscy górnicy wyfedrują ponad 420 mln ton węgla. To więcej aniżeli wynosił sowiecki rekord.

– Od 2012 r do 2017 r wydobycie rosyjskiego węgla zwiększyło się o 15,5 proc. do 410 mln ton. W roku bieżącym zostanie przekroczona granica 420 mln ton. Tak więc wydobędziemy więcej aniżeli wynosił sowiecki rekord z 1988 r – zapowiedział w poniedziałek Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji, cytowany przez agencję Prime.

Rekordowa będzie też ilość wzbogaconego węgla – 195 mln ton czyli o 28 proc. więcej aniżeli w minionym roku. Także eksport sięgnie ponad 200 mln ton, a to dlatego, że popyt na rosyjski surowiec ciągle rośnie, także ze strony Polski. Udział Rosji w rynku węgla Unii Europejskiej wynosi już, według rosyjskich źródeł, blisko 40 proc.

– W 2018 r eksport węgla z Rosji w kierunku zachodnim wyniesie ok. 100 mln ton, podobnie w kierunku wschodnim. Jeżeli chodzi o Zachód, to nasze perspektywy wyglądają na razie na skrajnie ograniczone. A to z powodu planów Unii by zmniejszyć wykorzystanie węgla, a także w związku z prognozowaną konkurencją ze strony dostawców z Kolumbii i USA – podkreślił minister.
Jego zdaniem to Wschód będzie niebawem największym klientem rosyjskich kopalń.
– Jeżeli chodzi o kierunek wschodni, to tutaj na razie mamy 9,3 proc. udziału w rynku. Jednak widzimy możliwość zwiększenia dostaw do 2025 r, tak że nasz udział wzrośnie do 20 proc..-zapewnił Nowak.
Rosja jest największym producentem i eksporterem węgla w Europe.