Węglowy gigant wraca do pracy na pełnych mocach

Polska Grupa Górnicza planuje w III kwartale utrzymać poziom produkcji i inwestycji. To ostatni tydzień, kiedy 10 kopalń węgla, należących do grupy, ma przestój spowodowany pandemią koronawirusa.

Publikacja: 01.07.2020 14:49

Węglowy gigant wraca do pracy na pełnych mocach

Foto: Adobe Stock

Węglowy gigant w ostatnich miesiącach zmaga się ze spadkiem zamówień ze strony krajowych elektrowni i z falą zarażeń koronawirusem wśród załogi. Po trzech tygodniach przestoju w 10 kopalniach, od przyszłego tygodnia zakłady te wrócą do pracy na pełnych obrotach. Plan operacyjny grupy na III kwartał zakłada utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy we wszystkich kopalniach, poziomu produkcji, robót przygotowawczych i inwestycji pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie spółki.
""

Wydatki na inwestycje w polskich kopalniach od kilku lat systematycznie spadają

energia.rp.pl

PGG chce skorzystać ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Z tego powodu w maju na miesiąc ograniczyła czas pracy i wynagrodzenia pracowników o 20 proc. Skierowała też wnioski o wykorzystanie innych instrumentów, takich jak odroczenie terminu płatności ZUS, PIT, dofinansowanie z FGŚP.  Ponadto PGG przewiduje skorzystanie z finansowania płynnościowego i preferencyjnego na podstawie wniosków złożonych do Polskiego Funduszu Rozwoju. Zarząd szacuje, że łączny efekt działań oszczędnościowych i rządowego wsparcia wyniesie 312 mln zł. 
Problemem pozostają malejące zamówienia ze strony spółek energetycznych. Spółka przekonuje, że trwa ustalanie harmonogramu odbiorów zakontraktowanego węgla z klientami. – Kryzys gospodarczy na fali pandemii koronawirusa skutkuje zmniejszeniem się zapotrzebowania na energię. Sytuacja jest wybitnie dynamiczna, a spółka reaguje na wszystkie informacje płynące z rynku. Zachowujemy elastyczność, a najważniejszym naszym obecnym celem jest funkcjonowanie do końca tego roku w taki sposób, aby jednocześnie móc przygotować się do zwiększenia aktywności gospodarczej w czasach, gdy skutki pandemii zaczną mijać na rynkach – komentuje Tomasz Rogala, prezes PGG.
""

Kopalnia na Śląsku

energia.rp.pl

PGG przekonuje też, że epidemia w kopalniach wygasa. Według stanu na ostatni dzień czerwca tego roku w spółce wyzdrowiało już 82 proc. pracowników.
Pozostało 100% artykułu
Węgiel
Kiepski węgiel z importu zalega w portach. Zgubna decyzja dla polskiego rynku
Węgiel
JSW sięgnie po rezerwy? Słaba koniunktura zmusza do działań
Węgiel
JSW może sięgnąć po fundusz na trudne czasy. Dywidendy prędko nie będzie
Węgiel
JSW ze stratą niewidzianą od trzech lat. Firma chce poprawić rentowność
Węgiel
Rosyjskie kopalnie tracą klientów. Cuda na węglowym rynku
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy