W wieku 87 lat zmarł Jan Macieja, ekonomista, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Prof. Leszek Balcerowicz tak go wspomina:– To jeden z tych ekonomistów o otwartej głowie, wykształconych jeszcze w PRL, którzy bardzo dobre zasłużyli się Polsce po przełomie 1989 r. Bardzo porządny i zaangażowany człowiek.

Macieja w przeszłości był m.in. kierownikiem Zakładu Mikroekonomii w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, a także cenionym działaczem szachowym, m.in. wiceprezesem Polskiego Związku Szachowego.

Gorący zwolennik prywatyzacji górnictwa. W 1998 r. pisał w „Rzeczpospolitej”, że „głównym powodem niepowodzeń reform górniczych w Polsce stał się etatystyczny ich charakter, przejawiający się konserwacją własności państwowej”. W 2002 r. przekonywał w „Tygodniku Powszechnym”, że „sprywatyzowane górnictwo może być konkurencyjne”. Wierzył nawet, że może „stanowić podstawę polskiej elektroenergetyki przez następne 20–30 lat”.

Jeszcze w 2011 r. Jan Macieja mówił w wywiadzie dla WNP.pl, że „górnictwo wymagało i nadal wymaga prywatyzacji, potrzebne są inwestycje w tej branży”. I dodawał, że „koszty polskich spółek węglowych są wysokie, przez co dobrze się ma import węgla”. Od tego czasu import, zwłaszcza z Rosji, jeszcze się zwiększył, a państwowa energetyka pod naciskiem rządu wtłoczyła w niesprywatyzowane górnictwo miliardy złotych.–kak