Reklama

Nurkowie z KGHM pomogą w kopalni Zofiówka

Zastęp nurków z KGHM Polska Miedź przyjechał już na miejsce akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka. W sobotę doszło tam do potężnego wstrząsu, w wyniku którego dwóch górników straciło życie, a trzech jest wciąż poszukiwanych.

Publikacja: 09.05.2018 10:01

Nurkowie z KGHM pomogą w kopalni Zofiówka

Foto: Bloomberg

W części chodnika, w której mogą znajdować się poszukiwani górnicy, ratownicy zlokalizowali głębokie rozlewisko, które uniemożliwiło im przejście w dalsze rejony. Do sprawdzenia w tym obszarze zostało jeszcze około 75 metrów korytarza.  – Aby tam dotrzeć zorganizowaliśmy ekipę nurków z KGHM Polska Miedź, którzy dotarli do nas w nocy. To  najbardziej wyspecjalizowany tego typu zastęp w Polsce, doświadczony w wyrobiskach podziemnych. Zastęp oceni na dole, czy panujące tam warunki umożliwią im pracę – wyjaśnia Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Równolegle ekipa ratowników realizuje dwa inne scenariusze. Montuje pompy na sprężone powietrze, których zadaniem będzie odpompowanie zalegającej wody. – Dobra informacja jest taka, że wody nie przybywa – informuje Ozon. Odpompowywanie wody może potrwać 8 – 10 godzin. Równolegle planowane jest wykonanie otworu technologicznego z pierwszego możliwego przekopu. Aktualnie trwa instalowanie wiertni, co potrwa do godz. 14. Wiercenie otworu potrwa natomiast około 20 – 24 godzin. W ten sposób ratownicy chcą dostać się bezpośrednio w rejon, gdzie mogą znajdować się poszukiwani górnicy.
Reklama
Reklama
Wcześniej ratownicy odebrali sygnał z nadajników, umieszczonych w górniczych lampach. Na tej podstawie przewidują, gdzie mogą przebywać górnicy. – Należy jednak zaznaczyć, że w wyniku tak dużego wstrząsu lampa może być w innym miejscu, a górnik w innym – dodaje Ozon.

W sumie po sobotnim wstrząsie pod ziemią zostało siedmiu górników. Dwóch z nich udało się wydostać na wczesnym etapie akcji. Kolejne dwie osoby nie przeżyły katastrofy. Ich ciała ratownicy znaleźli w niedzielę. Trwa poszukiwanie trzech górników.
Węgiel
Zagrożone wypłaty i brak zgody na cięcia. Co dalej z Jastrzębską Spółką Węglową?
Węgiel
Ponad miliard złotych odszkodowania dla Australijczyków. Polskie odwołanie nic nie dało
Węgiel
Niemcy protestują przeciwko węglowi brunatnemu. Trybunał Konstytucyjny zdecyduje
Węgiel
Polskie górnictwo w 2026 roku: Na to zwracają uwagę przedstawiciele branży
Węgiel
Jest porozumienie w kopalni PG Silesia. Najważniejsze pytanie nadal bez odpowiedzi
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama