Firmy pracujące dla kopalń walczą o wsparcie

Branża okołogórnicza apeluje, by nie pomijać jej w rozmowach o polskiej transformacji energetycznej i przyszłości Śląska. – To ostatni moment – alarmują firmy. Szacuje się, że sektor ten zatrudnia 400 tys. osób.

– Firmy z branży okołogórniczej spodziewały się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, jednak pandemia koronawirusa, a także najnowsze decyzje zawarte na szczycie w Unii Europejskiej, sprawiają, że sytuacja stała się na tyle trudna, że bez dialogu i planu działań, setki tysięcy miejsc pracy są zagrożone – alarmuje Mirosław Bendzera, prezes Famuru, największego krajowego producenta maszyn górniczych.

Branża przekonuje, że to ostatni moment na stworzenie planu i konsekwentnej realizacji wypracowanych rozwiązań. Podaje, że liczba mieszkańców Śląska sięga 4 489 000 osób, z czego górnicy to ok. 83 tys. mieszkańców, a nawet 400 tys. pracowników zatrudnionych jest w firmach okołogórniczych i firmach z nimi współpracujących. Jeśli weźmiemy pod uwagę rodziny osób związanych zawodowo z sektorem górniczym, można szacować, że od jego kondycji zależy byt około 2 mln osób, co stanowi niemal połowę populacji Śląska.  Podobna sytuacja ma miejsce również w innych regionach górniczych w Polsce.

Adobe Stock

– Firmy okołogórnicze – te, które w PKD wykazują usługi dla górnictwa – często współpracują z wieloma innymi podmiotami, które zatrudniają tysiące pracowników i które nie są identyfikowane jednoznacznie jako branża górnicza. Tylko członkowie naszej Izby zatrudniają ponad 100 tys. osób. Izba jest naturalnym partnerem do rozmów ze stroną rządową i społeczną o wsparciu podmiotów, które mogą ucierpieć lub – powiedzmy wprost – mogą przestać istnieć bez pomocy tych, którzy dziś wspierają polskie górnictwo – podkreśla Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Według przedstawicieli branży konieczne jest więc wypracowanie systemowych narzędzi pomocowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Walka ze smogiem musi przyspieszyć

Wart ponad 100 mld zł rządowy program „Czyste powietrze” może nie tylko uwolnić polskie ...

W tym roku więcej oszczędzania w Tauronie

Tauron liczy na zmniejszenie kosztów o 432 mln zł w 2017 roku w ramach ...

Woźniak zostanie prezesem PGNiG?

Resort skarbu powołał do rady nadzorczej gazowniczej spółki było ministra gospodarki i byłego głównego ...

Brudna ropa z Rosji straszy w Unii

Najwięksi światowi handlarze surowcami energetycznymi nie mogą pozbyć się zanieczyszczonej rosyjskiej ropy. Ich klienci, ...

Przejrzystość i zabezpieczanie cen

Przejrzystość i zabezpieczanie cen dla odbiorców prądu są dla mnie najważniejsze – pisze Krzysztof ...

Duńczycy idą na rękę Rosjanom. Zgodzili się na Nord Stream 2

Mimo wcześniejszego milczenia w sprawie przebiegu gazociągu Nord Stream 2, czyli rozszerzenia Gazociągu Północnego, ...