Kolejny cios dla firm zaplecza górniczego

Trzytygodniowy postój dwunastu kopalń daje się mocno we znaki dostawcom maszyn i usług na Śląsku. Branża apeluje o wsparcie.

Zatrzymanie z powodu pandemii koronawirusa normalnego cyklu wydobywczego w dwunastu kopalniach węgla kamiennego to kolejny cios dla dostawców maszyn i usług górniczych. Już wcześniej sytuacja firm pracujących dla kopalń była nie do pozazdroszczenia. Najpierw pogrążona w kłopotach finansowych Polska Grupa Górnicza zawiesiła wykonywanie niektórych umów. Następnie z powodu dużej liczby zarażeń koronawirusem wśród górników niektóre kopalnie musiały mocno ograniczyć produkcję. Teraz polski rząd zadecydował o wstrzymaniu prac w dwunastu kopalniach. Skala problemu jest ogromna, bo – jak szacuje branża – w sektorze zaplecza górniczego zatrudnionych jest łącznie ok. 400 tys. osób. Część firm już rozpoczęła zwolnienia pracowników.

Adobe Stock

Branża okołogórnicza już na początku maja alarmowała, że potrzebuje wsparcia, by ochronić miejsca pracy na Śląsku. Napisała w tym celu list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, pod którym podpisało się siedem firm, w tym największy krajowy producent maszyn górniczych Famur, a także m.in. Górnicza Izba Przemysłowo – Handlowa. Wspólnie domagali się gwarancji, że państwowe spółki węglowe będą wywiązywać się z wcześniej zawartych umów.

 

W tym tygodniu Famur wystosował kolejny list, tym razem do samego prezydenta Andrzeja Dudy. – Sytuacja spółek węglowych oraz podmiotów okołogórniczych immanentnie związanych z krajową branżą wydobywczą, pogarsza się z tygodnia na tydzień, potęgując ryzyko zaburzenia bezpieczeństwa oraz stabilności całego łańcucha dostaw, a co najistotniejsze, powoduje, że kolejne miejsca pracy na Śląsku zagrożone są likwidacją – napisał Mirosław Bendzera, prezes Famuru, apelując o utworzenie zespołu kryzysowego, który zbudowałby dla branży plan na wyjście z kryzysu.

Adobe Stock

Przedstawiciele Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Fasing potwierdzają, że zamknięcie na trzy tygodnie dużej liczby kopalń może pogorszyć sytuację w sektorze. Już teraz spółka ta musiała zredukować czas pracy o 20 proc. Z kolei Famur, oprócz ograniczenia czasu pracy i wynagrodzeń załogi o 20 proc. na trzy miesiące, podjął też decyzję o likwidacji zakładu w Rybniku i redukcji 204 etatów, a także ścięciu kolejnych 84 etatów w spółce w obszarze centralnych funkcji wsparcia.
Branża alarmuje, że sytuacja firm pracujących dla kopalń jest już dramatyczna, a teraz jest ostatni moment na podjęcie działań ratunkowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W PKN Orlen trwają negocjacje ws. tegorocznych podwyżek płac

W PKN Orlen trwają negocjacje przedstawicieli zarządu i związków zawodowych w sprawie przyrostu w ...

Atomowe plany sąsiada

Amerykańsko-japoński koncern Westinghouse może zbudować na Ukrainie zakłady paliwa jądrowego. To by uwolniło branżę ...

Ropa po 50 dol. I starczy

Nie ma uzasadnienia dla którego ceny ropy miałyby się utrzymać na poziomie ponad 50 ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...

Rosyjski atom poleci w kosmos

Gotowa jest próbna partia atomowego paliwa kosmicznego. Opracował je rosyjski koncern energetyki jądrowej Rosatom. ...

Nowe, zaskakujące fakty w sprawie brudnej ropy z Rosji

Rosyjskie rafinerie jeszcze przed ujawnieniem zanieczyszczonej ropy w naftociągu Przyjaźń, dostawały surowiec o przekroczonej ...