Rosyjski węgiel bije rekordy

W tym roku rosyjscy górnicy wyfedrują ponad 420 mln ton węgla. To więcej aniżeli wynosił sowiecki rekord.

– Od 2012 r do 2017 r wydobycie rosyjskiego węgla zwiększyło się o 15,5 proc. do 410 mln ton. W roku bieżącym zostanie przekroczona granica 420 mln ton. Tak więc wydobędziemy więcej aniżeli wynosił sowiecki rekord z 1988 r – zapowiedział w poniedziałek Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji, cytowany przez agencję Prime.

Rekordowa będzie też ilość wzbogaconego węgla – 195 mln ton czyli o 28 proc. więcej aniżeli w minionym roku. Także eksport sięgnie ponad 200 mln ton, a to dlatego, że popyt na rosyjski surowiec ciągle rośnie, także ze strony Polski. Udział Rosji w rynku węgla Unii Europejskiej wynosi już, według rosyjskich źródeł, blisko 40 proc.

– W 2018 r eksport węgla z Rosji w kierunku zachodnim wyniesie ok. 100 mln ton, podobnie w kierunku wschodnim. Jeżeli chodzi o Zachód, to nasze perspektywy wyglądają na razie na skrajnie ograniczone. A to z powodu planów Unii by zmniejszyć wykorzystanie węgla, a także w związku z prognozowaną konkurencją ze strony dostawców z Kolumbii i USA – podkreślił minister.
Jego zdaniem to Wschód będzie niebawem największym klientem rosyjskich kopalń.
– Jeżeli chodzi o kierunek wschodni, to tutaj na razie mamy 9,3 proc. udziału w rynku. Jednak widzimy możliwość zwiększenia dostaw do 2025 r, tak że nasz udział wzrośnie do 20 proc..-zapewnił Nowak.
Rosja jest największym producentem i eksporterem węgla w Europe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiatrakowy dylemat władzy

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad interpretacją zapisów dotyczących podatków od nieruchomości dla farm wiatrowych ...

Więcej zielonego prądu z turbin

Moce siłowni wiatrowych wzrosną w Polsce ponadtrzykrotnie do 2030 roku. Z szacunków Europejskiego Stowarzyszenia ...

MOL więcej zarabia

Koncern mocno poprawił zysk netto, pomimo spadku przychodów i słabszych wyników na wydobyciu ropy ...

Gaz norweski alternatywą dla rosyjskiego

Dzięki realizacji projektu Baltic Pipe do 2022 r. przez Polskę może płynąć do całego ...

Gazprom ryzykuje po raz trzeci

Ro­sja­nie już wie­dzą, ile będzie kosz­to­wać roz­bu­do­wa ga­zo­cią­gu pół­noc­ne­go. Pra­ce na lą­dzie ru­szy­ły, choć Gaz­prom ...

Spada kurs akcji Serinusa

Pożar, jaki wybuch w Rumunii podczas prac przygotowujących odwiert Moftinu 1001 do dalszej produkcji ...