Tamar skarży się do premiera w sprawie kopalni Krupiński

Bloomberg

Tamar Resources wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym alarmuje, że jego zamiary wznowienia produkcji w kopalni Krupiński są skutecznie blokowane przez Ministerstwo Energii i Jastrzębską Spółkę Węglową. Prosi też o możliwość spotkania w celu prezentacji planowanej inwestycji. „Rzeczpospolita” dotarła do treści listu.

Wśród najpoważniejszych przeszkód, o jakich Tamar wspomina premierowi, jest pozyskanie przez JSW koncesji na rozpoznanie złoża węgla koksowego „Warszowice – Suszec”, tuż obok likwidowanej kopalni. Jak podaje brytyjski inwestor, jastrzębska spółka podjęła działania zmierzające do złożenia wniosku w ciągu trzech dni od pojawienia się w mediach informacji, że Tamar chce przejąć Krupińskiego. Twierdzi też, że wniosek ten JSW złożyła do Ministerstwa Środowiska w trakcie weekendu, co sugeruje nieformalną drogę przekazywania korespondencji. Tym sugestiom zaprzecza jednak JSW. Przekonuje, że wszystkie pisma do resortu w tej sprawie wysyłane były kurierem lub Pocztą Polską przez kancelarię spóki.
– Wniosek wysłaliśmy 8 września 2017 r., a  uzupełnienie wniosku 2 października – wyjaśnia Katarzyna Jabłońska – Bajer, rzeczniczka JSW.
Zagospodarowanie złoża „Warszowice – Suszec” przez JSW uniemożliwiłoby inwestycję Tamarowi, który chciał dostać się do tego samego rejonu z obszaru Krupińskiego. JSW natomiast chce to zrobić od strony własnej kopalni Pniówek. Zdaniem Brytyjczyków byłoby to działanie niebezpieczne i nieekonomiczne, a zapowiedzi JSW mają jedynie na celu zablokowanie reaktywacji Krupińskiego. Tamar nie zamierza też prowadzić negocjacji z JSW bez wcześniejszego porozumienia z ministerstwem energii w sprawie zakupu kopalni. – Tamar nie zareagował zatem na nieformalne i nieco niekonwencjonalne próby zainicjowania rozmów przez prezesa JSW Daniela Ozona – napisał w liście do premiera George Rogers, dyrektor zarządzający Tamar Resources. Nie wyjaśnił, jakie metody zastosował Ozon.
Brytyjczycy są gotowi zainwestować w Polsce ponad 600 mln zł. Jak dotąd jednak państwowa Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która zajmuje się likwidacją Krupińskiego, nie dostała zielonego światła od ministra energii na podjęcie negocjacji z inwestorem. Tamar ma natomiast wsparcie górniczej „Solidarności”.
Resort energii podał, że jak dotąd na likwidację kopalni przeznaczono już z budżetu państwa 188,3 mln zł. A do 2021 r. popłynie na ten cel kolejne 360 mln zł. Tamar deklaruje zwrot pomocy publicznej. Przed finalną decyzją o inwestycji w Krupińskiego, inwestor musi przeprowadzić analizę due diligence. Jak na razie nie ma jednak na to zgody SRK. Tamar przekonuje, że pieniądze na inwestycję otrzyma od funduszu Greenston i instytucji finansowych. Twierdzi, że prowadzi rozmowy w tej sprawie m.in. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
Szerokie plany związane z terenem po kopalni ma natomiast JSW. Obecnie pracuje nad utworzeniem tam centrum biznesowego, w skład którego wchodzić ma m.in. elektrownia szczytowo – pompowa,  terminal paliwowy, fabryka ogniw wodorowych, podziemny zbiornik gazu i  osiedle budowane w ramach programu „Mieszkanie +”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa tanieje, bo OPEC+ przedłuża zamrożenie wydobycia

Sygnatariusze porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy, przedłużyli je o 9 miesięcy. Większość krajów-eksporterów zgodziło się ...

Gazprom idzie w zaparte

Rosyjski koncern ogłosił przetargi na układanie gazociągu Nord Stream-2 w wodach u brzegów Niemiec ...

Greenpeace grozi sądem największemu producentowi prądu

Ekolodzy zapowiadają wejście na drogę prawną przeciwko PGE, jeśli firma nie podejmie działań na ...

Sharing economy w energetyce

W Polsce rozpoczyna się boom na fotowoltaikę – mówi Filip Thon ,prezes RWE Polska. ...

Ustawa antysmogowa – dobre narzędzie, ważna edukacja

Z podpisu prezydenta pod „ustawą antysmogową” cieszą się wszyscy, którzy działają na rzecz czystego ...

Firmy handlują gazem tylko na giełdzie

Zorganizowany obrót błękitnym paliwem w Polsce prowadzony jest niemal wyłącznie na TGE. Na PTP ...