Huraganowy wzrost cen ropy

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

Nad Zatoką Meksykańską szaleją huragany „Marco” i „Laura”. Drugi jest porównywalny z huraganem „Katrina”, który 15 lat temu spustoszył amerykańskie wybrzeża i wstrzymał całkowicie wydobycie ropy z zatoki.


Według danych Biura bezpieczeństwa i ekologicznej kontroli USA (BSEE) koncerny naftowe ewakuowały załogi 310 platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej i zatrzymały wydobycie 1,56 mln baryłek ropy na dobę. Oznacza to redukcję produkcji ropy o 85 procent. Piętnaście lat temu huragan „Katrina” zatrzymał wydobycie z ponad 90 proc. platform. W czwartek huragan ma uderzyć na obszarze, na którym znajduje się 45 procent całych amerykańskich mocy przerobowych ropy i 17 procent wydobycia. Jak informuje Reuters amerykańskie rafinerie zatrzymają pracę 9 zakładów przerabiających łącznie 2,9 mln baryłek/doba, co stanowi 14,6 proc. mocy przerobowych USA.


Huragan „Laura” uderzył też w produkcję gazu ziemnego w regionie. Według BSEE, 61 proc. produkcji zostało zatrzymane. Amerykańska firma Cheniere Energy ogłosiła zawieszenie pracy swojego terminalu LNG Sabine Pass w Luizjanie, który jest największym eksporterem LNG w Stanach Zjednoczonych. Inne firmy, takie jak Cameron i Freeport, nie planują jeszcze zamykania swoich terminali lub zmniejszania przepustowości, ale są gotowe podjąć dodatkowe środki, jeśli zajdzie taka potrzeba. „Laura” dotrze do wybrzeży Stanów w środę wieczorem lub w czwartek rano i może przekształcić się w huragan kategorii III.

Platforma należąca do kocerny Chevron w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeża Luizjany/Bloomberg

Wszystko to powoduje skokowy wzrost cen ropy na światowych rynkach. Handlujący obawiają się spadku podaży. Ceny „czarnego złota” na giełdach w Londynie i Nowym Jorku wzrosły do poziomów z początku marca. W środę październikowe kontrakty na ropę Brent podrożały o 1,88 proc., a od początku tygodnia o 4,5 proc., zamykając handel na poziomie ok. 46,5 dol. za baryłkę, co jest rekordem od 6 marca. Kontrakty amerykańskiej marki WTI zawierane były po 43,57 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 2,5 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Enea prawie 400 mln zł pod kreską w 2015 r.

Po czterech kwartałach 2015 r. grupa zanotowała 398,9 mln zł skonsolidowanej straty netto. Na ...

Strachy na Lachy

Po raz kolejny Gazprom straszy swoich klientów z Zachodniej Europy nieodpowiedzialną Polską. To sprawdzona ...

Niemcy zagrożone przez Nord Stream-2

Projekt jest polityczny i może całkowicie uzależnić niektóre kraje od rosyjskiego gazu. Najbardziej zagrożone ...

Orlen zaoferuje kolejne obligacje

Wkrótce płocki koncern ruszy z emisją detalicznych papierów dłużnych serii D. Wcześniejszą ofertę sprzedał ...

Wytwórcy energii dostaną zachęty inwestycyjne

Jest zgoda na wprowadzenie mechanizmów zachęcających spółki energetyczne do budowy nowych mocy. – Balansujemy ...

„Biznesowe” projekty energetyki w toku

Ten tydzień będzie kluczowy dla wypracowania modelu połączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem ...