Arab Light rozpycha się w Europie

Oil tanker/Bloomberg

Rosyjscy nafciarze mają coraz bardziej pod górkę na europejskim rynku ropy. Markę Urals strąciła z tronu ropa z Arabii Saudyjskiej.


„Europa tradycyjnie jest podstawowym kierunkiem zbytu rosyjskiej ropy. Jednak w marcu i kwietniu w warunkach agresywnej polityki cenowej, saudyjski koncern Saudi Aramco wypchnął z rynku dostawców Urals” – pisze w raporcie rynkowym międzynarodowa agencja cenowa Argus.
Agencja podkreśla, że tradycyjnym rynkiem arabskiej ropy są kraje Azji i Pacyfiku. Jednak tam najwcześniej wybuchła epidemia koronawirusa. Dlatego po marcowym fiasku (z winy Rosji-red) przedłużenia porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy (OPEC+), Saudi Aramco zaproponowało Europie swój surowiec z rekordowymi zniżkami. Na chętnych nie musiało długo czekać.

 

Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia/Bloomberg


I tak w kwietniu dostawy na europejski rynek ropy marki Arab Light (ropa tej marki stanowi połowę eksportu Arabii) wyniosły średnio 750 tys. baryłek dziennie. Rok wcześniej było to 570 tys bd.
Główny przyrost przypadł na marzec-kwiecień, kiedy wyładowywane było ok. 1 mln baryłek arabskiej ropy dziennie. Rok wcześniej było to maksymalnie 580 tys. bd. W tym samym czasie dostawy Urals z portów Ust-Ługi (pod St.Petersburgiem), Primorska i Noworosyjska, spadły do 1,4 mln baryłek na dobę w porównaniu z 1,6 mln bd rok wcześniej” -cytuje raport agencja Prime.

Employees walk around an oil storage tank at the OAO Transneft oil transfer station Starolikeyevo, in Kstovo, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Oprócz Arab Light – ropy lekkiej i z niską zawartością siarki, Arabowie sprzedają też na Starym Kontynencie inne marki swojego surowca. W odróżnieniu od koncernów rosyjskich, które oferują głównie ciężką ropę o wysokim zasiarczeniu, Saudi Aramco ma całą gamę marek o różnych stopniu zanieczyszczeń.

Dlatego wiele europejskich rafinerii, które dotąd pracowały na rosyjskim surowcu, sięgnęły po jego arabskie odpowiedniki. Według danych Vortex, import arabskich odpowiedników Urals do Niderlandów sięgnął w kwietniu 408 tys bd. W marcu było to 168 tys bd. Dostawy Urals na niderlandzki rynek spadły w kwietniu do 228 tys bd.

Naftoport w Gdańsku

Polska w kwietniu też zwiększyła zakupy Arab Light do 121,6 tys bd – w marcu było to o 27,9 tys bd mniej. W tym czasie dostawy Urals przez terminal w Gdańsku spadły do 41 tys bd w kwietniu. Były więc dwa razy mniejsze niż w marcu. Turcja w ogóle zrezygnowała z rosyjskiego surowca, na rzecz Arab Light. W maju Turcy także nie kupią ropy z Rosji. Argus podkreśla, że głównym kanałem dostaw Urals na europejski rynek pozostaje naftociąg Przyjaźń. Korzystają z niego głównie Polska, Niemcy, Węgry, Czechy i Słowacja.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG zwiększy wydobycie

W sierpniu powinna ruszyć eksploatacja złoża ropy i gazu Gina Krog w Norwegii. W ...

Eurodeputowani zaniepokojeni Nord Stream 2

Parlamentarzyści naciskają na Komisję Europejską w sprawie planowanego projektu. Chcą oceny zgodności inwestycji z ...

A. Guterres wyklucza węgiel z planów odbudowy po pandemii

Węgiel nie powinien odgrywać żadnej roli w krajowych bodźcach, a plany odbudowy gospodarki po ...

Petrolinvest znowu przesuwa sprzedaż Emby

Datę finalizacji umowy wyznaczono na koniec kwietnia. Powodem jest konieczność złożenia nowych dokumentów niezbędnych ...

Gazprom nie płacił podatków w Armenii

Władze Armenii wszczęły sprawę karną wobec armeńskiego oddziału Gazpromu. Chodzi o nie płacenia podatków. ...

Fotowoltaiczny boom w Tauronie

W 2020 r. Tauron odnotował rekordową liczbę mikroinstalacji przyłączonych do swojej sieci. W 2020 ...