OPEC+ wraca do gry

Po 11 godzinach negocjacji producenci ropy przyjęli deklarację o współpracy. Konieczność koordynacji działań potwierdzili po wspólnych rozmowach prezydenci Donald Trump i Władimir Putin oraz król Salman ibn Abd al‑Aziz Al Su’ud. Porozumienie zakłada trzystopniowe zmniejszenie wydobycia o 10 mln baryłek na dobę od poziomu z października 2018 r. Jest jeden warunek.

Publikacja: 10.04.2020 10:44

OPEC+ wraca do gry

Foto: Adobe Stock

""

Adobe Stock

energia.rp.pl

„Podczas dziewiątego posiedzenia ministrów organizacji eksporterów ropy OPEC w formie wideokonferencji, która trwała około 11 godzin, została przyjęta nowa Deklaracja o współpracy, pod warunkiem, że Meksyk zgodzi się z proponowaną objętością (redukcji-red). Nowa deklaracja zakłada trzystopniowe zmniejszenie wydobycia ropy od poziomu z października 2018 r” – cytuje biuro prasowe ministerstwa energii jednego z uczestników konferencji – Azerbejdżanu agencja RIA Nowosti.


Uczestnicy zgodzili się zmniejszyć wydobycie w maju i czerwcu o 10 mln baryłek/doba czyli o 23 proc. w stosunku do poziomu z października 2018 r.  W lipcu-grudniu 2020 r wydobycie ma być mniejsze o 8 mln baryłek na dobę, a od stycznia 2021 do kwietnia 2022 r o 6 mln bd. W całym tym okresie zobowiązania kartelu eksporterów OPEC wyniosą średnio 3,651 mln baryłek/doba a krajów spoza OPEC – 2,394 mln baryłek/doba.

""

Oil tanker/Bloomberg

energia.rp.pl

Jedynym producentem, który nie zgodził się na trzystopniową redukcję wydobycia jest Meksyk. Jest on gotowy zmniejszyć pompowanie przez dwa miesięcy o 100 tys baryłek na dobę. Arabia Saudyjska nie widzi możliwości powodzenia ustaleń bez zgody Meksyku.

Dziś o redukcji wydobycia i sytuacji na rynku ropy będą rozmawiać ministrowie państw grupy G20 w tym USA i Kanada. Jeżeli choć kilka z nich także zgodzi się ograniczyć pompowanie, to podaż na globalnym rynku może spaść o 15-20 mln baryłek na dobę.

Rynek bez entuzjazmu zareagował na ustalenia konferencji. Oczekiwania były dużo większe. W piątek rano marka Brent potaniała o 1 proc. do 31,71 dol./baryłka.

Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS