OPEC+ wraca do gry

Adobe Stock

Po 11 godzinach negocjacji producenci ropy przyjęli deklarację o współpracy. Konieczność koordynacji działań potwierdzili po wspólnych rozmowach prezydenci Donald Trump i Władimir Putin oraz król Salman ibn Abd al‑Aziz Al Su’ud. Porozumienie zakłada trzystopniowe zmniejszenie wydobycia o 10 mln baryłek na dobę od poziomu z października 2018 r. Jest jeden warunek.

 

Adobe Stock

„Podczas dziewiątego posiedzenia ministrów organizacji eksporterów ropy OPEC w formie wideokonferencji, która trwała około 11 godzin, została przyjęta nowa Deklaracja o współpracy, pod warunkiem, że Meksyk zgodzi się z proponowaną objętością (redukcji-red). Nowa deklaracja zakłada trzystopniowe zmniejszenie wydobycia ropy od poziomu z października 2018 r” – cytuje biuro prasowe ministerstwa energii jednego z uczestników konferencji – Azerbejdżanu agencja RIA Nowosti.


Uczestnicy zgodzili się zmniejszyć wydobycie w maju i czerwcu o 10 mln baryłek/doba czyli o 23 proc. w stosunku do poziomu z października 2018 r.  W lipcu-grudniu 2020 r wydobycie ma być mniejsze o 8 mln baryłek na dobę, a od stycznia 2021 do kwietnia 2022 r o 6 mln bd. W całym tym okresie zobowiązania kartelu eksporterów OPEC wyniosą średnio 3,651 mln baryłek/doba a krajów spoza OPEC – 2,394 mln baryłek/doba.

 

Oil tanker/Bloomberg

Jedynym producentem, który nie zgodził się na trzystopniową redukcję wydobycia jest Meksyk. Jest on gotowy zmniejszyć pompowanie przez dwa miesięcy o 100 tys baryłek na dobę. Arabia Saudyjska nie widzi możliwości powodzenia ustaleń bez zgody Meksyku.

Dziś o redukcji wydobycia i sytuacji na rynku ropy będą rozmawiać ministrowie państw grupy G20 w tym USA i Kanada. Jeżeli choć kilka z nich także zgodzi się ograniczyć pompowanie, to podaż na globalnym rynku może spaść o 15-20 mln baryłek na dobę.

Rynek bez entuzjazmu zareagował na ustalenia konferencji. Oczekiwania były dużo większe. W piątek rano marka Brent potaniała o 1 proc. do 31,71 dol./baryłka.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bez wiatraków redukcji emisji CO2 będzie trudna

Bez rozwijania wiatraków na lądzie i morzu Polska nie zmniejszy emisyjności gospodarki w zapowiadanym ...

Czarna strona mocy ma swoją cenę

Od kilkunastu lat było wiadomo, że wszyscy Polacy kiedyś zapłacą za zbyt skarbonizowaną energetykę. ...

Nikt nie liczy na odkrycie dużych złóż ropy i gazu

Będzie dobrze, jeśli krajowe wydobycie utrzyma się na obecnym poziomie. Polskie Górnictwo Naftowe i ...

PKN Orlen rusza z emisją obligacji

Koncern zaoferuje 2 mln papierów detalicznych o wartości nominalnej 100 zł każdy. Oprocentowanie zmienne ...

Nord Stream 2: finalna rozgrywka

Rozpoczęła się końcowa faza negocjacji nad dyrektywą gazową, która zdecyduje o przyszłości Nord Stream ...

Bruksela bada, czy Gazprom utrudnia tranzyt

Komisja Europejska sprawdzi, czy Rosjanie nie łamią umowy z Ukrainą. Chodzi o zaniżanie ciśnienia ...