Wielki pożar rafinerii Łukoilu

Adobe Stock

Płonie rafineria Łukoilu w Republice Komi. Słup ognia widoczny jest z kilkunastu kilometrów. Sytuację utrudnia padający od kilku dni śnieg. Rafineria została pół roku temu gruntownie zmodernizowana ogromnym kosztem 12 mld dol.

Pożar wybuchł w czwartek w zakładach petrochemicznych w Uchcie (130 tys. mieszkańców) należących do koncernu Łukoil. To jedna z czterech rafinerii posiadanych na terenie Rosji przez ten największy prywatny paliwowy koncern rosyjski.

Jak dowiedziała się gazeta RBK, świadkowie najpierw zobaczyli oślepiający błysk, usłyszeli wybuch, a potem w niebo wystrzelił słup ognia.

– Była 16:55, przechodziłam przez park. Nagle niebo zajaśniało, jakby oświetlone ogromnym reflektorem, a potem rozległ się huk – opowiadała miejscowemu portalowi ProGorod jedna z mieszkanek Uchty. W mieście ewaluowane zostało centrum rozrywkowo-handlowe Jarmarka. Władze uspokajają, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców.

Płonie tzw trakt załadunkowy, służący do napełniania produktami naftowym cystern i innych środków transportu. Do walki z ogniem oprócz 18 jednostek straży, skierowany został specjalny pociąg pożarowy. Słup ogień widoczny jest z kilkunastu kilometrów i jak widać na publikowanych na stronie RBK relacji wideo, jest oślepiająco jasny. Sytuację utrudnia padający od kilku dni, mokry śnieg. Rafineria tonie w zaspach.

Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych informuje że pożar pojawił się w instalacji wodnego woskowania oleju napędowego. Ranny został jeden pracownik.

Zakłady w Uchcie są jedną w czterech rafinerii Łukoilu w Rosji (obok Permu, Wołgogradu i Niżnego Nowogrodu). W maju 2019 r zakończyła się modernizacja rafinerii. Wiceprezes Rustem Ginaletdinow poinformował wtedy, że kosztowała ona 12 mld dol.

Po tym w październiku 2019 r. miał miejsc pierwszy pożar. Słup ognia miał około 20 metrów i płonął dopóki nie wypaliły się wszystkie produkty naftowe w rurze. Nikt nie został poszkodowany.

Płonąca teraz instalacja wodnego woskowania oleju napędowego rocznie przerabia 1 mln ton oleju. Nowa kosztuje ok. 3-5 mld rubli (49 mln dol. – 81,5 mln dol.), a jej wykonanie zajmuje kilka lat.

Dochodzenie w sprawie pożaru w rafinerii rozpoczął Komitet Śledczy Rosji. Na razie rafineria płonie i nie można wejść na teren zakładu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownie znów spalą drewno

W maju resort energii pokaże projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Celem jest ...

Ropa zalała port w Rotterdamie

Pół setki tankowców stoi w kolejce do największego naftowego hubu Europy. Takiej sytuacji nie ...

Chińczycy zwietrzyli okazję w Iranie

Koncern chiński CNPC chce kupić udział francuskiego Total w irańskim projekcie Południowy Pars. To ...

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...

PGE wyda miliony na magazyny energii z OZE

Największy polski wytwórca prądu i ciepła w ciągu dwóch lat zbuduje dwa magazyny energii. ...

Mniej wiatraków powstaje w Niemczech

W ubiegłym roku mocno zmalało w Niemczech tempo budowy lądowych farm turbin wiatrowych — ...