Wielki pożar rafinerii Łukoilu

Adobe Stock

Płonie rafineria Łukoilu w Republice Komi. Słup ognia widoczny jest z kilkunastu kilometrów. Sytuację utrudnia padający od kilku dni śnieg. Rafineria została pół roku temu gruntownie zmodernizowana ogromnym kosztem 12 mld dol.

Pożar wybuchł w czwartek w zakładach petrochemicznych w Uchcie (130 tys. mieszkańców) należących do koncernu Łukoil. To jedna z czterech rafinerii posiadanych na terenie Rosji przez ten największy prywatny paliwowy koncern rosyjski.

Jak dowiedziała się gazeta RBK, świadkowie najpierw zobaczyli oślepiający błysk, usłyszeli wybuch, a potem w niebo wystrzelił słup ognia.

– Była 16:55, przechodziłam przez park. Nagle niebo zajaśniało, jakby oświetlone ogromnym reflektorem, a potem rozległ się huk – opowiadała miejscowemu portalowi ProGorod jedna z mieszkanek Uchty. W mieście ewaluowane zostało centrum rozrywkowo-handlowe Jarmarka. Władze uspokajają, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców.

Płonie tzw trakt załadunkowy, służący do napełniania produktami naftowym cystern i innych środków transportu. Do walki z ogniem oprócz 18 jednostek straży, skierowany został specjalny pociąg pożarowy. Słup ogień widoczny jest z kilkunastu kilometrów i jak widać na publikowanych na stronie RBK relacji wideo, jest oślepiająco jasny. Sytuację utrudnia padający od kilku dni, mokry śnieg. Rafineria tonie w zaspach.

Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych informuje że pożar pojawił się w instalacji wodnego woskowania oleju napędowego. Ranny został jeden pracownik.

Zakłady w Uchcie są jedną w czterech rafinerii Łukoilu w Rosji (obok Permu, Wołgogradu i Niżnego Nowogrodu). W maju 2019 r zakończyła się modernizacja rafinerii. Wiceprezes Rustem Ginaletdinow poinformował wtedy, że kosztowała ona 12 mld dol.

Po tym w październiku 2019 r. miał miejsc pierwszy pożar. Słup ognia miał około 20 metrów i płonął dopóki nie wypaliły się wszystkie produkty naftowe w rurze. Nikt nie został poszkodowany.

Płonąca teraz instalacja wodnego woskowania oleju napędowego rocznie przerabia 1 mln ton oleju. Nowa kosztuje ok. 3-5 mld rubli (49 mln dol. – 81,5 mln dol.), a jej wykonanie zajmuje kilka lat.

Dochodzenie w sprawie pożaru w rafinerii rozpoczął Komitet Śledczy Rosji. Na razie rafineria płonie i nie można wejść na teren zakładu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Będzie rewizja strategii Tauronu

Nowy prezes katowickiej spółki zapowiada przegląd projektów inwestycyjnych. Planuje kolejne cięcie kosztów. – Mogę ...

Ropa do zamrażarki

Goldman Sachs ocenił jako duże, szanse zamrożenia wydobycia ropy przez największych producentów. Ale to ...

Koronawirus zamyka kopalnie

W maju krajowa produkcja węgla kamiennego zaliczy mocny spadek. Liczba górników zakażonych koronawirusem wciąż ...

Arabia Saudyjska pozbywa się kanadyjskich aktywów

Saudyjski bank centralny oraz państwowe fundusze emerytalne poinstruowały zarządzających funduszami, by wyprzedawali kanadyjskie aktywa. ...

Aramco: oferta za ponad 100 mld dolarów?

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że zamierzają dokonać oferty publicznej państwowego koncernu naftowego Aramco. Na ...

Spadły marże w Orlenie

W maju płocki koncern, licząc rok do roku, zanotował spadek zarówno marży rafineryjnej, jak ...