S&P wierzy w Transneft

Adobe Stock

W ciągu trzech dni Białorusini przepompowali z powrotem do Rosji ponad 80 tysięcy ton zanieczyszczonej ropy. Transneft liczy straty.

Biełnieftiechim – białoruski operator naftociągu Przyjaźń poinformował dziś, że od 24 maja przesłał w kierunku Rosji (stacja graniczna Uniecza) ponad 80 tysięcy ton brudnej ropy ze swoich rur. „Białoruski operator pozostając w ścisłym kontakcie z rosyjskim Transneft pracuje nad realizacją ustalonego grafiku usunięcia z terenu Białorusi ropy nie spełniającej standardów. Działamy zgodnie z opracowanymi procedurami rewersu w transporcie ropy z powrotem do Rosji” – cytuje komunikat agencja Unian.

A pumpjack/Bloomberg

Mozyrska rafineria pracuje już na czystej ropie. Białorusini podkreślają, że „prowadzona jest rygorystyczna kontrola jakości produkcji na każdym jej etapie”. Natomiast drugi zakład – Naftan, wciąż dostaje czysty surowiec tylko w niewielkim procencie z rurociągu Surgut-Połock. Rosjanie są gotowi zaopatrywać rafinerię w czystą ropę koleją. Taka ropa płynie już przez Ukrainę, a od 22 maja także przez Słowację. Wciąż nie działa naftociąg w kierunku Polski i Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Polska żąda od Rosji zniżki za ropę z „Przyjaźni”

Zdaniem rosyjskich analityków cała sytuacja z „Przyjaźnią” drogo będzie Rosję kosztować. Przede wszystkim utraciła już pozycję solidnego dostawcy ropy na rynek unijny. Agencja ratingowa S&P jest zdania, że Transneft (główny winny zanieczyszczenia -red) jest w stanie zapłacić odszkodowania poszkodowanym klientom z szeregu państw.
„Transfent może wypłacić rekompensaty za szkody z tytułu zanieczyszczonej ropy, dzięki swojemu stosunkowo niedużemu zadłużeniu. Wskaźnik środków z operacji (FFO) do zadłużenia wynosił 61,6 proc. na koniec minionego roku. Koncern ma też wysoką płynność finansową oraz potencjalną elastyczność z polityce dywidend, wykupu akcji i poziomu wydatków inwestycyjnych” – głosi komunikat S&P cytowany przez agencję Prime.
Agencja potwierdziła rating Transneft w walucie obcej na poziomie BBB- i w rublach na BBB. Analitycy podkreślają, że pomoc Kremla dla Transneft złagodzi każdy negatywny wpływ na rating koncernu.

CZYTAJ TAKŻE: Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

S&P prognozuje, że straty Transneft spowodowane skandalem z naftociągiem, będą zawierać utratę dochodów z przesyłu surowca od momentu, gdy rurociąg nie mógł być wykorzystywany, do tego wydatki na transport koleją, zniżki dla klientów i możliwe potencjalne kary, zapisane w poszczególnych umowach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Początek końca dolara w handlu rosyjską ropą

Największy naftowy koncern Rosji przeszedł we wszystkich swoich kontraktach na sprzedaż ropy i produktów ...

To naturalna konsekwencja

Ogłoszony przez PGNiG nowy program rabatowy, który rozpocznie się w sierpniu br., to naturalna ...

Prezydent Czech za rozbudową elektrowni atomowych

Podczas wtorkowej wizyty w zakładach Skoda w Pilźnie czeski prezydent Milosz Zeman opowiedział się ...

Unia zasysa rosyjski gaz

W 2015 r Gazprom sprzedał na tzw. daleką zagranicę (Unia, Turcja, Bałkany) więcej gazu ...

Włosi porzucają Rosneft

Ostatni zachodni partner rosyjskiego koncernu wstrzymuje współpracę z powodu amerykańskich sankcji. To uderzenie w ...

Potrzeba mniej ropy

Tempo wzrostu popytu na ropę naftową spada. Zdaniem OPEC, kartelu producentów ropy, w 2016 ...