S&P wierzy w Transneft

Adobe Stock

W ciągu trzech dni Białorusini przepompowali z powrotem do Rosji ponad 80 tysięcy ton zanieczyszczonej ropy. Transneft liczy straty.

Biełnieftiechim – białoruski operator naftociągu Przyjaźń poinformował dziś, że od 24 maja przesłał w kierunku Rosji (stacja graniczna Uniecza) ponad 80 tysięcy ton brudnej ropy ze swoich rur. „Białoruski operator pozostając w ścisłym kontakcie z rosyjskim Transneft pracuje nad realizacją ustalonego grafiku usunięcia z terenu Białorusi ropy nie spełniającej standardów. Działamy zgodnie z opracowanymi procedurami rewersu w transporcie ropy z powrotem do Rosji” – cytuje komunikat agencja Unian.

A pumpjack/Bloomberg

Mozyrska rafineria pracuje już na czystej ropie. Białorusini podkreślają, że „prowadzona jest rygorystyczna kontrola jakości produkcji na każdym jej etapie”. Natomiast drugi zakład – Naftan, wciąż dostaje czysty surowiec tylko w niewielkim procencie z rurociągu Surgut-Połock. Rosjanie są gotowi zaopatrywać rafinerię w czystą ropę koleją. Taka ropa płynie już przez Ukrainę, a od 22 maja także przez Słowację. Wciąż nie działa naftociąg w kierunku Polski i Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Polska żąda od Rosji zniżki za ropę z „Przyjaźni”

Zdaniem rosyjskich analityków cała sytuacja z „Przyjaźnią” drogo będzie Rosję kosztować. Przede wszystkim utraciła już pozycję solidnego dostawcy ropy na rynek unijny. Agencja ratingowa S&P jest zdania, że Transneft (główny winny zanieczyszczenia -red) jest w stanie zapłacić odszkodowania poszkodowanym klientom z szeregu państw.
„Transfent może wypłacić rekompensaty za szkody z tytułu zanieczyszczonej ropy, dzięki swojemu stosunkowo niedużemu zadłużeniu. Wskaźnik środków z operacji (FFO) do zadłużenia wynosił 61,6 proc. na koniec minionego roku. Koncern ma też wysoką płynność finansową oraz potencjalną elastyczność z polityce dywidend, wykupu akcji i poziomu wydatków inwestycyjnych” – głosi komunikat S&P cytowany przez agencję Prime.
Agencja potwierdziła rating Transneft w walucie obcej na poziomie BBB- i w rublach na BBB. Analitycy podkreślają, że pomoc Kremla dla Transneft złagodzi każdy negatywny wpływ na rating koncernu.

CZYTAJ TAKŻE: Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

S&P prognozuje, że straty Transneft spowodowane skandalem z naftociągiem, będą zawierać utratę dochodów z przesyłu surowca od momentu, gdy rurociąg nie mógł być wykorzystywany, do tego wydatki na transport koleją, zniżki dla klientów i możliwe potencjalne kary, zapisane w poszczególnych umowach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Petrolinvest chce scalić akcje

Na 24 sierpnia zwołano ZWZA. Poza uchwałami dotyczącymi zatwierdzenia sprawozdań i udzielenia absolutoriom, ma ...

Tunezyjska nadzieja Serinusa

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Tunezyjska nadzieja Serinusa Firma wydobywcza rodziny ...

Bliżej zniesienia taryf na gaz ziemny

Od 1 października 2017 r. urzędowe ceny mają przestać obowiązywać wszystkich, poza gospodarstwami domowymi. ...

Rośnie ryzyko blackoutu w całej Europie

Piątkowa awaria systemu energetycznego w Wielkiej Brytanii to dla europejskiej energetyki powrót do rutyny ...

Francuzi podkładają nogę Gazpromowi

Po raz pierwszy zachodni koncern dostarczy Ukrainie gaz bezpośrednio. Gigant Engie (Gaz de France) ...

PFE FIZAN chce przejąć Energię dla Firm

Polski Fundusz Energetyczny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i ...