Polska poczeka na czystą ropę z „Przyjaźni”

Bloomberg

Czysta rosyjska ropa ma dotrzeć do Polski rurociągiem „Przyjaźń” najszybciej za tydzień. Transneft zapłaci klientom za poniesione straty. Pierwszy w kolejce jest… Kazachstan.

Wicepremier Dmitrij Kozak odpowiadający za energetyczny sektor Rosji, poinformował w po spotkaniu z wicepremierem Białorusi Igorem Liaszenko, że w dwóch nitkach naftociągu „Przyjaźń” (jest ich trzy) wciąż jest zanieczyszczona ropa. Rosjanie oczyszczą jedną nitkę za 7 dni, a drugą za 22 dni. Liaszenko dopowiedział, że obecnie zanieczyszczona ropa wciąż jest w nitce północnej (w kierunku Połocka) i południowej do Polski. Wcześniej Kozak mówił, że do Polski czysta ropa popłynie najwcześniej za tydzień. Kozak zapowiedział, że rekompensaty za zanieczyszczoną ropę dostaną wszyscy, którzy udowodnią rzeczywiste straty. Zapłaci państwowy Transneft.

CZYTAJ TAKŻE: Czysta ropa popłynęła przez Ukrainę, ale nie Polskę

W piątek okazało się, że wśród poszkodowanych przez Transneft są nie tylko odbiorcy z krajów Unii, ale też eksporterzy z Kazachstanu. Sprzedają oni kazachską ropę drogą morską przez rosyjskie porty – Noworosyjsk i Ust-Ługę. Do tego drugiego surowiec dopływa nitką „Przyjaźni”. Rosjanie przyznali, że „w okresie od  15 kwietnia do  6 maja przez naftowy terminal w Ust-Łudze zostało przepompowanych na sześć tankowców 598,9 tysięcy ton zanieczyszczonej ropy z zasobów kazachskich eksporterów”.

Adobe Stock

Jak to się stało, że także kazachska ropa okazała się zanieczyszczona chlorkami organicznymi? Otóż kazachski państwowy koncern KazTransOil (monopolista w eksporcie ropy) dostarcza ropę wagonami-cysternami do punktu odbioru „Przyjaźni” w Samarze. To właśnie tam doszło do zanieczyszczenia ropy chlorkami. Rosjanie zapowiedzieli, że Kazachowie dostaną rekompensatę za zanieczyszczenie ich ropy w rosyjskim rurociągu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Analitycy: w przyszłym tygodniu benzyna i diesel mogą nieznacznie potanieć

W przyszłym tygodniu benzyna i diesel mogą nieznacznie potanieć – uważają analitycy paliwowi. Tendencja ...

Tureckie kłopoty Gazpromu

Importerzy rosyjskiego gazu z Turcji, nie chcą kupować surowca po cenie proponowanej przez Rosjan. ...

Nowe otwarcie dla Warszawy

W piątek Rada UE ds. środowiska jednomyślnie wyraziła zgodę na ratyfikację porozumienia paryskiego przez ...

Prezydent podpisał ustawę o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii – poinformowała w czwartek ...

PGNiG Termika kupiła spółkę ciepłowniczą z grupy JSW

Spółka PGNiG Termika za 190,4 mln zł kupiła 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ...

PE przyjął nowelizację dyrektywy gazowej

Podmorskie części gazociągów na obszarze wspólnoty znajdą się pod reżimem przepisów trzeciego pakietu energetycznego. ...