Ropy będzie więcej

Bloomberg

Wbrew wcześniejszym deklaracjom Arabia Saudyjska – lider kartelu eksporterów ropy, zwiększy znacznie wydobycie. Ma to zrekompensować spadek produkcji w Iranie i powstrzymać wzrost cen na świecie. Tak jak chciał Biały Dom.

O decyzji Rijadu dowiedziała się agencja Reuters. „Arabia Saudyjska dostarczy dodatkowe ilości ropy na rynek w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma to wyrównać spadek wydobycia w Iranie… Królestwo zwiększy wydobycie o 200-300 tysięcy baryłek na dobę we wrześniu i październiku do poziomu 10,4 mln bd, tak by zadowolić popyt, szczególnie ze strony azjatyckich odbiorców” – pisze Reuters.

Jednocześnie Saudowie są zaniepokojeni tym, że w przyszłym roku pompowanie muszą ograniczyć z powodu wzrostu podaży ropy amerykańskiej. Prognozy mówią o nadwyżce podaży na rynku ropy w 2019 r. Dlatego władze Arabii Saudyjskiej nie wykluczają powrotu do porozumienia OPEC+ o ograniczeniu wydobycia.

W środę Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji poinformował, że od czerwca połowa uczestników OPEC+ (w sumie pod porozumienie podpisały się 23 kraje) zwiększyła pompowanie ropy. Jednak z powodu znacznego spadku wydobycia w takich krajach jak np. Wenezuela, łączne wydobycie wzrosło jedynie o 0,5 mln baryłek na dobę. Wciąż jednak kraje OPEC+ są w stanie zwiększyć produkcję o kolejne pół miliona baryłek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zielona energia coraz bardziej konkurencyjna

Wyniki rozstrzygniętych dotąd przez Urząd Regulacji Energetyki tegorocznych aukcji pokazują, że większa produkcja energii ...

OPEC powinien zostawić poziom wydobycia bez zmian

Tuż przed szczytem porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy Rosjanie są przekonani, że zostanie ono ...

#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Sęk: Fotowoltaika może pomóc uniknąć 20. stopnia zasilania

Fotowoltaika może być ratunkiem dla polskiej energetyki – mówi Tomasz Sęk prezes Polskiego Stowarzyszenia ...

Polska? Republiki bałtyckie? A co oni mogą…

Szefostwo spółki, która ma rozbudować gazociąg północny, uważa że przeciwne projektowi kraje Europy Środkowo-Wschodniej ...

Czas na zieloną rewolucję

W 2009 roku ukazała się w Polsce książka Thomasa L. Friedmana „Gorący, płaski i ...

Jest nowy zarząd w PKN Orlen

Do ścisłego kierownictwa na nową kadencję weszli trzej dotychczasowi członkowie zarządu oraz Wiesław Protasewicz ...