Ile warte są gazociągi Ukrainy?

Bloomberg

Największy w Europie system transportu gazu wart jest 12,5 mld dol. Wyceny dokonała firma EY.

Naftogaz poinformował, że ukraiński system przesyłu gazu ma wartość 327,9 mld hrywien (na dziś to 12,48 mld dol.). W tej kwocie jest też 12,3 mld hrywien – wartość gazociągów na terenie zajętego przez Rosję Krymu. Aleksy Habatiuk z Naftogazu podał, że ocena została zatwierdzona na podstawie raportu firmy EY.

Wycena magistrali jest podstawą do wydzielenia systemu spod jurysdykcji Naftogazu i utworzenie samodzielnej firmy. Pozwoli to na wejście zagranicznych, przede wszystkim europejskich, partnerów do spółki. A to z kolei pozwoli zachodnim firmom kupować rosyjski gaz na wschodniej granicy Ukrainy, a następnie tranzytem przesyłać do odbiorców na Zachodzie, po tym jak przestanie obowiązywać dotychczasowa umowa z Gazpromem czyli od 2020 r.

Ukraiński system transportu gazu jest największy w Europie (poza rosyjskim); można nim przesyłać do 130 mld m3 gazu rocznie. Magistrale Ukrainy dostarczają rosyjski surowiec na Bałkany, Węgry, do Austrii, Czech, na Słowację, do Polski i tą drogą dalej na zachód Europy. W 2017 r Rosjanie eksportowali tą drogą 93,5 mld m3 – najwięcej w ostatnich ośmiu latach.

Obecnie magistralami zarządza Ukrtransgaz należący do Naftogazu. W skład systemu wchodzi też 12 podziemnych magazynów gazu o pojemności łącznej 31 mld m3. To największe magazyny w Europie. Ukraińcy chcą oferować zachodnim firmom usługi przechowania w nich gazu.

Przyciągnięcie zachodnich partnerów jest kluczowe, bowiem ukraińskie magistrale wymagają zainwestowania w ich modernizację. Gazprom oceniał, że potrzeba na to od 4 do 8 mld dol. Ukraińcy mówią od 2-3 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Minister energii Litwy: Dwie godziny na ewakuację Wilna

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Dziennik Gazeta Prawna”: Minister energii Litwy: Dwie godziny ...

Litwa ogłosi bojkot prądu z Białorusi

Wszystkie partie na Litwie zawarły porozumienie, w którym zobowiązały się do nie dopuścić do ...

Decyzja o atomie do końca marca

Rozmowy o wdrożeniu energetyki jądrowej w Polsce są już na ostatniej prostej. – Weryfikacja ...

Amerykańska ropa pojawi się na globalnym rynku

To kolejna poważna zmiana na globalnym rynku ropy naftowej. W Sylwestra port w teksaskim ...

Siła Syberii pokazała moc

Po pięciu latach od rozpoczęcia budowy, gigantyczny gazociąg z rosyjskiej Syberii do Chin jest ...

Rynek mocy i emisyjność gospodarki

Rząd będzie musiał się jeszcze bardzo postarać, zanim Bruksela ewentualnie zatwierdzi pomoc dla wytwórców ...