Ile warte są gazociągi Ukrainy?

Bloomberg

Największy w Europie system transportu gazu wart jest 12,5 mld dol. Wyceny dokonała firma EY.

Naftogaz poinformował, że ukraiński system przesyłu gazu ma wartość 327,9 mld hrywien (na dziś to 12,48 mld dol.). W tej kwocie jest też 12,3 mld hrywien – wartość gazociągów na terenie zajętego przez Rosję Krymu. Aleksy Habatiuk z Naftogazu podał, że ocena została zatwierdzona na podstawie raportu firmy EY.

Wycena magistrali jest podstawą do wydzielenia systemu spod jurysdykcji Naftogazu i utworzenie samodzielnej firmy. Pozwoli to na wejście zagranicznych, przede wszystkim europejskich, partnerów do spółki. A to z kolei pozwoli zachodnim firmom kupować rosyjski gaz na wschodniej granicy Ukrainy, a następnie tranzytem przesyłać do odbiorców na Zachodzie, po tym jak przestanie obowiązywać dotychczasowa umowa z Gazpromem czyli od 2020 r.

Ukraiński system transportu gazu jest największy w Europie (poza rosyjskim); można nim przesyłać do 130 mld m3 gazu rocznie. Magistrale Ukrainy dostarczają rosyjski surowiec na Bałkany, Węgry, do Austrii, Czech, na Słowację, do Polski i tą drogą dalej na zachód Europy. W 2017 r Rosjanie eksportowali tą drogą 93,5 mld m3 – najwięcej w ostatnich ośmiu latach.

Obecnie magistralami zarządza Ukrtransgaz należący do Naftogazu. W skład systemu wchodzi też 12 podziemnych magazynów gazu o pojemności łącznej 31 mld m3. To największe magazyny w Europie. Ukraińcy chcą oferować zachodnim firmom usługi przechowania w nich gazu.

Przyciągnięcie zachodnich partnerów jest kluczowe, bowiem ukraińskie magistrale wymagają zainwestowania w ich modernizację. Gazprom oceniał, że potrzeba na to od 4 do 8 mld dol. Ukraińcy mówią od 2-3 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na nowe złoża gazu w Polsce nie mamy co liczyć

Dzięki optymalizacji ze szczerpywanych od lat złóż udaje się zwiększyć zasoby wydobywalne o 10 ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Dostawcy ropy walczą o Polskę

Odbywa się demokratyzacja dostępu do ropy na całym świecie i Polska także na tym ...

Rosneft i Łukoil trują Syberię

Nielegalne składowiska odpadów obu koncernów paliwowych zalegają w Syberii Zachodniej. Szkody spowodowane niszczeniem środowiska ...

Urząd Regulacji Energetyki bez prezesa

Jak poinformowała kancelaria premiera, w konkursie na prezesa URE nie wyłoniono żadnego kandydata. Oznacza ...

Cios w unię energetyczną

Niemcy nie chcą wspólnego z Polską regionalnego planu na wypadek kryzysu gazowego. Plan wzmocnienia ...

Mocno wzrosły zyski PGNiG

Koncern szczególnie dużo zarobił na poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu. To efekt dużego ...