Ile warte są gazociągi Ukrainy?

Bloomberg

Największy w Europie system transportu gazu wart jest 12,5 mld dol. Wyceny dokonała firma EY.

Naftogaz poinformował, że ukraiński system przesyłu gazu ma wartość 327,9 mld hrywien (na dziś to 12,48 mld dol.). W tej kwocie jest też 12,3 mld hrywien – wartość gazociągów na terenie zajętego przez Rosję Krymu. Aleksy Habatiuk z Naftogazu podał, że ocena została zatwierdzona na podstawie raportu firmy EY.

Wycena magistrali jest podstawą do wydzielenia systemu spod jurysdykcji Naftogazu i utworzenie samodzielnej firmy. Pozwoli to na wejście zagranicznych, przede wszystkim europejskich, partnerów do spółki. A to z kolei pozwoli zachodnim firmom kupować rosyjski gaz na wschodniej granicy Ukrainy, a następnie tranzytem przesyłać do odbiorców na Zachodzie, po tym jak przestanie obowiązywać dotychczasowa umowa z Gazpromem czyli od 2020 r.

Ukraiński system transportu gazu jest największy w Europie (poza rosyjskim); można nim przesyłać do 130 mld m3 gazu rocznie. Magistrale Ukrainy dostarczają rosyjski surowiec na Bałkany, Węgry, do Austrii, Czech, na Słowację, do Polski i tą drogą dalej na zachód Europy. W 2017 r Rosjanie eksportowali tą drogą 93,5 mld m3 – najwięcej w ostatnich ośmiu latach.

Obecnie magistralami zarządza Ukrtransgaz należący do Naftogazu. W skład systemu wchodzi też 12 podziemnych magazynów gazu o pojemności łącznej 31 mld m3. To największe magazyny w Europie. Ukraińcy chcą oferować zachodnim firmom usługi przechowania w nich gazu.

Przyciągnięcie zachodnich partnerów jest kluczowe, bowiem ukraińskie magistrale wymagają zainwestowania w ich modernizację. Gazprom oceniał, że potrzeba na to od 4 do 8 mld dol. Ukraińcy mówią od 2-3 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prąd prosto z… magazynu

Efektywne magazynowanie energii ma znaczenie dla rozwoju e-mobilności, a także dla energetyki opartej o ...

Ostatni dzień zapisów na obligacje PKN Orlen

Oprocentowanie papierów detalicznych w publicznej ofercie koncernu wynosi 2,81 proc. Czy to dużo? Niedawno ...

Japonia tworzy giełdę gazu

Kraj, który jest największym na świecie importerem LNG, ma dość przepłacania za surowiec i ...

Rozstrzygnięcia dla kogeneracji spodziewane jesienią

Polska Grupa Energetyczna chce wystartować z inwestycjami w ciepłownictwie. Czeka jednak na ustawę, która ...

Amerykański gaz za drogi dla Grupy Azoty

Nawozowy gigant nie pójdzie w ślady PGNiG i nie będzie sprowadzał LNG z USA. ...

Klimatyczna solidarność

Polska, świętująca w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, dumna ze swojego solidarnościowego dziedzictwa, ...