Orlen przegrał na Litwie

Bloomeber

Kontrolowany przez PKN Orlen litewski Orlen Lietuva musi zapłacić wynalazcom jeszcze blisko 2 mln euro za urządzenia ich autorstwa, wykorzystywane w koncernie.

Apelacyjny Sąd Litwy uznał za zasadny pozew siedmiu wynalazców, wśród których pięciu to obywatele Rosji. Zasądzona na ich korzyść kwota wyniosła 1,983 mln euro. To należność za wykorzystywanie ich wynalazku za okres od 2000 r do 2004 r.

Kto pozwał Orlen Lietuva? Były dyrektor generalny Mazeikiu nafta, właściciel sieci hoteli Centrum hotels Bronisławas Wajnora; Albertas Gimbutas, dyrektor generalny terminalu cargo Kroviniu terminalas koncernu Achemos grupe; a także obywatele Rosji Michaił Basin, Michaił Barilczuk, Borys Biednow, Siergiej Siwtosow i Petr Ranko. Oni walczą o 7,2 miliona euro honorariów i prawie 3,3 mln euro odsetek.

W 2016 r sąd apelacyjny już zasądził na korzyść wynalazców blisko 6 mln euro za wykorzystywanie ich patentu w latach 1996-2000 r. O jakie urządzenie idzie sądowy bój – reaktor termicznego krakingu, który został zainstalowany w rafinerii w 1994 r. Jednak koncern zapłacił jego autorom jedynie za wykorzystanie w 1995 r. Później firma odmówiła dalszych wypłat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zapłaci drożej za tranzyt

Ukraina podniosła stawkę za tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Gazprom zapłaci więcej 1,5 ...

JSW ogłosiła swoją strategię do 2030 roku

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej zatwierdziła strategię grupy na lata 2018 – 2030. Dokument ...

Elektrownia Kozienice przejdzie na gaz

W perspektywie kilku najbliższych lat elektrownia Kozienice chce zastąpić bloki węglowe gazem. We wtorek ...

Wyjątkowy reaktor powstaje w Rosji

Rozpoczęła się budowa reaktora, którego zadaniem będzie eliminowanie szkodliwych promieniotwórczych substancji z zużytego paliwa jądrowego. ...

Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe

Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe – zapowiedział w piątek w Sejmie minister ...

Polska – węglowa nadzieja Rosji

W portach Murmańska i St. Petersburga budowane są nowe eksportowe terminale węglowe. Kreml nie ...