Orlen przegrał na Litwie

Bloomeber

Kontrolowany przez PKN Orlen litewski Orlen Lietuva musi zapłacić wynalazcom jeszcze blisko 2 mln euro za urządzenia ich autorstwa, wykorzystywane w koncernie.

Apelacyjny Sąd Litwy uznał za zasadny pozew siedmiu wynalazców, wśród których pięciu to obywatele Rosji. Zasądzona na ich korzyść kwota wyniosła 1,983 mln euro. To należność za wykorzystywanie ich wynalazku za okres od 2000 r do 2004 r.

Kto pozwał Orlen Lietuva? Były dyrektor generalny Mazeikiu nafta, właściciel sieci hoteli Centrum hotels Bronisławas Wajnora; Albertas Gimbutas, dyrektor generalny terminalu cargo Kroviniu terminalas koncernu Achemos grupe; a także obywatele Rosji Michaił Basin, Michaił Barilczuk, Borys Biednow, Siergiej Siwtosow i Petr Ranko. Oni walczą o 7,2 miliona euro honorariów i prawie 3,3 mln euro odsetek.

W 2016 r sąd apelacyjny już zasądził na korzyść wynalazców blisko 6 mln euro za wykorzystywanie ich patentu w latach 1996-2000 r. O jakie urządzenie idzie sądowy bój – reaktor termicznego krakingu, który został zainstalowany w rafinerii w 1994 r. Jednak koncern zapłacił jego autorom jedynie za wykorzystanie w 1995 r. Później firma odmówiła dalszych wypłat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E.ON sprzedał złoża rosyjskiemu miliarderowi

Mocno zadłużony niemiecki koncern energetyczny E.ON sprzedał swoje norweskie złoża ropy i gazu rosyjskiemu ...

Turecki atom w rosyjskich rękach

Pierwsza elektrownia jądrowa Turcji rozpocznie pracę za siedem lat. Zbudują ją i sfinansują Rosjanie. ...

Gazowe inwestycje z przykręconym kurkiem

Polskie koncerny mają problemy z realizacją projektów we Włocławku i Stalowej Woli. Wiele innych ...

Inwestorzy chcą wyjaśnień od Tauronu

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych żąda wyjaśnień od zarządu Tauronu w sprawie kupna kopalni Brzeszcze od ...

10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych. ...

Gazprom dostał ultimatum

Rosjanie dostali dwa miesiące na zapłacenie 3,3 mld dol. kary za notoryczne łamanie prawa ...