KGHM z rekordem

A KGHM mark sits on a newly cast gold bullion bar ahead of export at the KHGM Polska Miedz SA smelting plant in Glogow, Poland, on Monday, March 23, 2015. KGHM is the world's third-largest silver producer behind Fresnillo Plc and BHP Billiton Ltd. Photographer: Bartek Sadowski/Bloomberg

Poprawa notowań kruszców i sytuacji w Sierra Gorda poniosły wyniki grupy.

W III kwartale Grupa KGHM zanotowała 472 mln zł zysku netto (2,36 zł na akcję), o 32 proc. mniej rok do roku. Po dziewięciu miesiącach zarobek wyniósł 1,17 mld zł, o 29 proc. mniej niż rok wcześniej.

Spółka matka w III kwartale zarobiła na czysto 409 mln zł (2,05 zł na papier, spadek o ponad 6 proc.), a po trzech kwartałach 1,16 mld zł (5,78 zł na walor, spadek o 30 proc.).

Zarząd podkreśla, że jak dotąd w żadnej z kopalni ani zakładzie grupy nie doszło do przestojów produkcyjnych, których bezpośrednim powodem byłaby pandemia.

Mocna poprawa w Sierra Gorda

W ciągu dziewięciu miesięcy br. grupa wyprodukowała 521 tys. t miedzi, o 1,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Filarem były polskie kopalnie, gdzie produkcja skurczyła się rok do roku o 3,7 proc., do 412 tys. t. Zagraniczne ramię KGHM International zanotowało 14-proc. spadek, do 49,2 tys. ton. Wyniki pociągnęła kopalnia Sierra Gorda, gdzie produkcja (licząc dla 55 proc. udziałów KGHM w joint-venture) wzrosła o 35 proc., do blisko 60 tys. ton.

Kopalnia Sierra Gorda w Chile, fot. mat pras.

Produkcja srebra skurczyła się o 3,3 proc., do 0,99 tys. t, gros jest ubocznym produktem przerobu rudy miedzi z polskich kopalni. KGHM w tym roku wytworzył mniej miedzi z własnych zasobów, stąd spadek produkcji srebra o 4,2 proc., do 0,98 tys. t.

Korzystne kursy

Pandemia nie ma przełożenia na popyt: w ciągu trzech kwartałów grupie udało się sprzedać blisko 516 tys. ton miedzi, o 0,3 proc. więcej rok do roku. Niższa o ponad 2 proc. sprzedaż w KGHM została zrekompensowana 23-proc. wzrostem w Sierra Gorda i 1,5-proc. zwyżką w KGHM International. Sprzedaż srebra w grupie skurczyła się o prawie 3 proc, do 1,01 tys. t.

Przychody ze sprzedaży miedzi były niższe rok do roku o 1 proc., do 11 mld zł. Grupa skorzystała za to na tegorocznym skoku wycen metali szlachetnych: przychody ze sprzedaży srebra wzrosły o prawie 17 proc., do 2,34 mld zł, a złota o 34 proc., do 0,7 mld zł.

Po trzech kwartałach grupa zaksięgowała rekordowy wynik EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja, z pominięciem odpisów). Zysk sięgnął 4,42 mld zł, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Na KGHM przypada 3,1 mld zł, o ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej. W Sierra Gorda zysk skoczył o 49 proc., do równowartości 779 mln zł, w KGHM International skurczył się o 23 proc., do 395 mln zł.

Huta należąca do KGHM/ mat.pras.

Na koniec września zadłużenie grupy wynosiło 7,5 mld zł, o prawie 5 proc. mniej niż na koniec 2019 r., dług netto sięgał 6,4 mld zł, o 7 proc. mniej rok do roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od początku czerwca Łódź przestała płacić rachunki za prąd, a Skarbowi Państwa grozi pozwem za niedotrzymanie obietnic

Gminy za prąd płacą i płaczą. W urzędach narasta bunt

Samorządy nie dostały dotąd obiecanych rekompensat za wyższe rachunki za energię. Lokalni włodarze szukają ...

Iberyjski konkurent Gazpromu

Półwysep Iberyjski to jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie nikt nie kupuje rosyjskiego ...

JSW: Zatrudnienie będzie rosło

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG, Tauron: Budżet nie wzrośnie Inwestorzy bloku ...

Na stacjach BP w Polsce pojawiło się nowe paliwo

Pod marką Active koncern sprzedaje innowacyjne benzyny i olej napędowy, na których auto ma ...

Najpierw stanął Nord Stream 2. Teraz Eugal przestaje tłoczyć gaz.

Niemcy odłożyli w czasie uruchomienie gazociągu, który na lądzie ma odbierać rosyjski gaz z ...

Opozycja przejmuje naftowy aktyw Wenezueli w USA

Amerykańska spółka-córka państwowego koncernu paliwowego Wenezueli kontrolowana jest przez lidera opozycji uznawanego przez większość świata ...