Jak wynika z dokumentów rosyjskiego Jednolitego Państwowego Rejestru Podmiotów Prawnych, do których dotarł Reuters, 20 maja Rosnieft otrzymał 100 proc. udziałów w spółce Vostok Engineering, operatorze projektu Tomtor.
Oligarcha wycofuje się z Tomtoru
Pod tą nazwą kryje się największe złoże metali ziem rzadkich (MZR) Rosji położone na północno-zachodnich bezludnych terenach najzimniejszej i najmniej ludnej rosyjskiej republiki – Jakucji. To flagowy projekt Kremla mający na celu zwiększenie krajowej produkcji i zmniejszenie zależności od importu z Chin metali ziem rzadkich, które są niezbędne dla rosyjskiej zbrojeniówki.
Operatorem złoża była grupa „Ist" miliardera Aleksandra Nesisa. Po agresji Putina na Ukrainę Nesis wycofał się z Tomtoru, a projektem kierował były menedżer Nesisa Władysław Resin poprzez swoją firmę TM-Energo Finance. Sam Nesis, który ma także obywatelstwo Izraela i Malty, mieszka za granicą i publicznie zaznaczał swój krytyczny stosunek do wojny Putina. Do 2024 r. był jednak największym udziałowcem czołowego rosyjskiego producenta metali szlachetnych Polymetal. Latem 2024 r. Polymetal także w pełni wycofał się z projektu Tomtor.
W listopadzie ubiegłego roku rosyjski dyktator skrytykował właścicieli złoża Tomtor za opóźnienia w zagospodarowaniu „strategicznie ważnego zasobu”, sugerując: przyspieszycie inwestycje albo stracicie licencję.
Czytaj więcej
Największe terytorium, tablica Mendelejewa pod ziemią, a jednak to nie wystarczy. Rosja jest dziś...