Prezes Orlenu: To największa afera gospodarcza w Polsce

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w rozmowie z Business Insider Polska poruszył temat afer w Orlenie, do których miało dochodzić za czasów Daniela Obajtka. Zdaniem Fąfary jedna z nich to największa afera gospodarcza w Polsce po 1989 roku.

Publikacja: 18.04.2025 10:23

Prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara

Prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara

Foto: Bartłomiej Sawicki

gba

Niedawno Orlen opublikował wyniki kolejnej rundy audytów i kontroli, których po zmianie władz spółki przeprowadzono już prawie 120. Spółki z grupy Orlen złożyły do prokuratury 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa.

Czytaj więcej

Nieprawidłowości kosztowały Orlen miliardy złotych

Prezes Orlenu o „największej aferze gospodarczej w Polsce”

W rozmowie z Business Insider Polska prezes Ireneusz Fąfara ocenił, że największa afera dotyczy szwajcarskiej spółki-córki Orlen Trade Switzerland (OTS), która miała handlować ropą na świecie.

- Myślę, że OTS to największa afera gospodarcza w Polsce po 1989 r. W ciągu jednego dnia z firmy wypłynęło 400 mln dol. Decyzja zapadła… na WhatsAppie. Te środki rozpłynęły się w świecie finansów – zarówno standardowych, jak i, nazwijmy to, niestandardowych, czyli m.in. w kryptowalutach. Odzyskanie tych pieniędzy to ogromne wyzwanie – i dla nas, i dla tych, którzy nam pomagają. Chciałbym podkreślić ogromną pomoc, jaką otrzymaliśmy od polskich służb, także dyplomatycznych. To, co udało się osiągnąć m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), to efekt tej ścisłej współpracy. Ale podkreślam jeszcze raz – odzyskanie tych pieniędzy będzie niezwykle trudne – mówi prezes Orlenu.

Zarzuty usłyszeli już byli członkowie zarządu OTS, czyli Samer A. i Marcin O. oraz były dyrektor wykonawczy Filip W. Samer A. został w połowie stycznia zatrzymany w ZEA, a polska prokuratura skierowała wniosek o jego ekstradycję.

Czytaj więcej

Ekstradycja byłego prezesa spółki z Grupy Orlen. Śledczy są spokojni

Ireneusz Fąfara o aferach w Orlenie za czasów Daniela Obajtka. „Zemsta nas nie interesuje”

Pod koniec marca były prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał na X: „O błędach zarządczych mówią ci, którzy poza zlecaniem audytów i kontroli sami nie podejmują żadnych decyzji w koncernie. O ich »fachowości« najlepiej świadczą wyniki Orlenu. Ciekawe, ile zapłacili za te audyty wszystkim kumplom i znajomym królika, wyciągając miliony ze spółki. Niech mają świadomość, że kiedyś sami będą za nie płacić".

W rozmowie z Business Insider Polska nowy prezes Orlenu podkreśla, że audyty i kontrole mają na celu nie tylko zdiagnozowanie, gdzie mogło dochodzić do nieprawidłowości, czy odzyskanie pieniędzy, ale, jak dodaje, to też obowiązek. - Obowiązek wobec akcjonariuszy, wobec rynku, analityków. Obowiązek wynikający z poczucia odpowiedzialności, by właściwie zarządzać aktywami, które nam powierzono, i dbać o inwestycje naszych akcjonariuszy – mówi Ireneusz Fąfara. - Jeśli wypracowywane przez lata procedury i zasady zarządzania – tworzone przez zespół świetnych ludzi, których mamy w Orlenie – zostają w sposób nieracjonalny niszczone przez poprzednie zarządy, to skutki są dewastujące dla ducha firmy – dodaje.

Prezes Orlenu uważa, że pokazanie zespołowi, iż zarząd kieruje się racjonalnością i odpowiedzialnością, to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed obecnym zarządem państwowej spółki.

- To jest ten ważny kontekst, dlaczego w ogóle przeprowadzamy audyty. Nie robimy ich ani z zemsty, ani dla poklasku. Robimy je, bo nie da się iść do przodu, nie wiedząc, gdzie się jest. Zemsta nas zupełnie nie interesuje. Interesuje nas przyszłość. Ale, by o nią zadbać, musimy działać uczciwie wobec naszego 60-tysięcznego zespołu i pokazać, że decyzje podejmujemy w sposób odpowiedzialny – twierdzi Fąfara.

Niedawno Orlen opublikował wyniki kolejnej rundy audytów i kontroli, których po zmianie władz spółki przeprowadzono już prawie 120. Spółki z grupy Orlen złożyły do prokuratury 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa.

Prezes Orlenu o „największej aferze gospodarczej w Polsce”

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Surowce i Paliwa
Najwierniejszy partner Gazpromu oraz międzynarodowi arbitrzy są zastraszani przez Kreml
Surowce i Paliwa
Bogactwa naturalne Ukrainy: Donald Trump chce wszystkich, nie dając w zamian nic
Surowce i Paliwa
Dyrektor największej fabryki cynku w Rosji nie żyje. Postrzelił się przypadkiem?
Surowce i Paliwa
Zarząd KGHM-u szykuje wieloletni plan inwestycji w rozwój
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Surowce i Paliwa
Kreml pozywa Shella. Wyrok wyda kapturowy sąd w Moskwie